Невидимите следи на разширените вени

Не бъркайте болките в краката с умора или мускулна треска след физическо натоварване. Неприятните усещания много често се дължат на невидими проблеми, които нямат нищо общо с мускулите. Ако чувствате тежест, мравучкане, сърбеж или се случва кракът ви да изтръпне без причина, едни от вероятните виновници са разширените вени.

Процесът е бавен, а появата на видимите следи с неравности и сини петна по кожата са сигнал за напреднал стадий, който може да се окаже и необратим. Ето защо е изключително важно да познавате основните симптоми и да не ги игнорирате.

 

Разширените вени се наричат още „варикозни“, затова и медицинската диагноза е „варикоза“ или „варицес“. Състоянието не е за подценяване, защото е част от хроничната венозна болест (ХВБ), която включва всякакъв вид увреждания на вените. Разширените вени се считат за начален етап на заболяването, което неминуемо води до венозна недостатъчност и увеличава риска от възпаления и запушвания (тромби) на кръвоносните съдове.

Преди да стигнете до там, обаче тялото ще ви даде безброй сигнали, че нещо с кръвообръщението не е наред и вените се нуждаят от вашето внимание. Проблемът е, че първите симптоми са „подвеждащи“, на пръв поглед нямат нищо общо с вените и хората често ги отдават на общо неразположение и физическа умора.

 

БОЛКА И ТЕЖЕСТ

Със сигурност сте се оплаквали, особено, ако сте прекарали няколко часа прави или на високи токчета. Симптомите могат да се прояват също в горещи дни или след носене на неудобни обувки, когато несъзнателно посягаме, за да разтрием уморените си крака. Желанието има своето физиологично обяснение – вените не успяват да преодолеят гравитацията и „молят“ за помощ. Сигналът стига до мозъка, а той ни „заповядва“ да масажираме мястото, на което усещаме болка и тежест. Така раздвижваме кръвообръщението и подпомагаме работата на вените.

Както знаете, вените са снабдени със специални клапи, които изтласкват кръвта нагоре, а след това се затварят, за да й попречат да се върне обратно. Когато тези клапи не работят добре, това нарушава движението на кръвта и след време се появавт и първите ясни белези за проблем. Здравите вени работят безотказно при всякакви условия, а появата на оплаквания е ясен сигнал, че нещо не е наред. Обикновено симптомите се засилват в края на деня, затова, ако системно усещате болка и тежест след работа, не бързайте да го отдавате на умората. 

В случай, че болката не отшумява и отново напомня за себе си сутрин, задължително се консултирайте със съдов хирург или ангиолог.

 

ОТОЦИ И ПОДУВАНЕ

Често си казваме: „От жегата е!“ или го свързваме със задържане на вода в организма. В действителност обаче истинският виновник отново са вените и по-точно повишеното налягане в тях. При нарушен кръвопоток кръвта се задържа във вените, издува ги и нарушава еластичността на стените им. Те се отпускат и на свой ред затрудняват работата на клапите, съответно и кръвта не се движи ефективно „нагоре“. Обикновено се събира в крайниците и най-вече в долната част на краката, оформяйки подуване. При задълбочаване на проблема стените на кръвоносните съдове пропускат течности в съседните тъкани, и така се пявяват неприятните отоци.

При много хора подуването остава незабелязано и бързо отшумява. При влошаване на състоянието обаче, отокът е видим и обхваща глезена, ходилото и дори прасеца. Симптомите се засилват при носене на неудобни обувки и високи температури, като в много случаи са способни да провокират затруднения в ходенето.

 

КРАМПИ И ПУЛСИРАНЕ

Те са едни от най-често срещаните категорични признаци за проблем с вените. Болезнените мускулни схващания на пръв поглед нямат връзка с вените, но в повечето случаи са пряко следствие от нарушения във функциите им. Според официалните данни 67% от пациентите с разширени вени се оплакват от чести мускулни спазми, а проучване на Световната здравна организация твърди, че варикозата увеличава риска от поява на крампи.  

Обяснението отново е в неправилната работа на венозните клапи и задържането на кръв във вените. Проблемът е, че тази кръв е бедна на кислород и богата на токсини, тъй като още не е завършила своя процес на рециркулация (оксигениране и връщане в кръвообръщението). Когато издутите и разтегнати стени на кръвоносните съдове започнат да пропускат токсини, те неминуемо стигат и до мускулите. Натрупването на отпадни вещества в мускулите автоматично ги правят по-податливи на спазми.

 

КОЖНИ НАРУШЕНИЯ

Болните и лошо функциониращи вени се отразяват на всички тъкани, които ги обграждат – в това число и на кожата. Лишените от достатъчно вода и кислород клетки губят свойствата си и рано или късно това започва да си личи. Първо се появяват малки кафеникавосиви петънца, а след това ясно различими пигментации. При силно напреднали стадии на варикоза, горният слой на кожата изтънява, като я прави податлива на наранявания. За сметка на това подкожието се удебелява, затруднявайки естествените процеси на регенерация. В резултат пациентите често се оплакват от трофични рани, язви (улцерации) и т. нар. варикозен дерматит (липодерматосклероза).

Тежките кожни нарушения са усложнение от наличието на разширени вени и ако до този момент сте ги „изключвали“, като вариант, задължително си назначете час за преглед. Ще познаете проблема по червения или кафяв цвят на кожата около глезена и по ходилото. Но не бързайте към дерматолога – консултирайте се с андролог!  

 

ВИДИМИ ДЕФОРМАЦИИ

Когато вените изпъкнат под повърхността на кожата и можете не само да ги видите, но и да ги пипнете, вече може да сте сигурни, че имате реален проблем. Варикозата обикновено засяга само част от вената, но може да се образува и по цялото й продължение. Видими са само участъците, които са близо до повърхността на кожата, а навидимите могат да бъдат „разпознати“ само по гореописаните симптоми.

Най-често разширените вени се образуват на краката, но могат да се срещнат и по други участъци на тялото  (ръце, лице, шия и прочие). На места могат да се образуват и цели възли от разширени вени, което крие сериозни рискове от тромбози и тромбофлебити. Неглижирането на проблема увеличава риска от силно кървене (заради разкъсване на изпъкнала вена), варикозни екземи и кожни възпаления, както и от появата на хронична венозна недостатъчност.

 

РИСКОВИТЕ ФАКТОРИ

Разширените вени са проблем, който се развива години наред (средно 40-50) и може никога да не се прояви достатъчно и да провокира дискомфорт. Някои фактори и обстоятелства обаче благоприятстват процеса и също не бива да се пренебрегват.

  • Възрастта: колкото повече остаряваме, толкова повече кръвоносните съдове в тялото губят еластичността си и се отпускат. Функцията на клапите се нарушава, вените се претоварват, а най-честото последствие от това е венозната хипертония.
  • Бременността: тя увеличава обема на кръвта в тялото, но изменя кръвообръщението. Потокът на кръв от краката към таза намалява, защото се съсредоточава в поддържането на растящия плод, но често провокира появата на разширени вени. Обикновено те се образуват още при първата бременност, като всяка следваща влошава нещата.
  • Полът: за огромно съжаление на нежната половина от света, жените са по-предразположени на варикози. Обяснението на учените е, че женското тяло минава през многообразие от хормонални промени през живота си (бременност, предменструален синдром, овулация, менопауза и др.), които неминуемо се отразяват и на венозното здраве.
  • Затлъстяването: нормално е вените да се затрудняват да изтласкват кръв към сърцето в тяло с тегло над нормата. И не само това – натрупването на голямо количество подкожни мазнини прикрива проблемните вени и затруднява не само навременното им откриване, но и последващото лечение.
  • Обездвижването: то е смърт за вените, защото елиминира главните им помощници за добро кръвообръщение – мускулите. За да функционират добре и да изтласкват кръв към сърцето, вените разчитат на мускулните контракции от движението на краката. Ако вие прекарвате по 8 часа на ден седнали зад бюрото, без никакво движение, появата на разширени вени е само въпрос на време.  
  • Наследствеността: науката е категорична, че ако баба ви или дядо ви са страдали от разширени вени, вероятността вие също да имате оплаквания е доста голяма. Въпреки това имате всички шансове да предотвратите истинските проблеми с правилна профилактика и начин на живот.

 

ПРЕВЕНЦИЯТА

Дори да сме безсилни пред природата и гените, които са ни надарили с разширени вени, можем много да направим, за да преодолеем дискомфорта и да предотвратим появата на тежки усложнения. От неприятните симптоми ни делят няколко лесни стъпки, които са изцяло в наши ръце.

  • Движение – дори вкъщи до кревата или в офиса до бюрото. Ако на работа прекарвате дълго време в една и съща поза (прави на крак или в седнало положение), намирайте време да се раздвижвате, защото това подпомага и кръвообръщението. Препоръката на специалистите е да бъдем активни поне 15 минути на всеки един час
  • Здравословно тегло – обикновено е свързано с промени в начина на хранене и воденето на здравословен начин на живот като цяло. Редица проучвания показват, че намаляването на теглото дори само с 5-10% ограничава риска от развитие на варикоза, както и от появата на усложненията, свързани с болестта.
  • Почивка – осигурявайте си време за релакс и не възприемайте „краката на масата“, като проява на лошо възпитание. Повдигането на краката, дори от седнало положение, оказва благоприятен ефект върху интервенозното налягане и облекчава усещането за тежест и умора.
  • Промени в гардероба – или с други думи, нови дрехи и обувки. Забравете тесните дънки и неудобните обувки, сбогувайте се с високите токчета. Широките дрехи не ограничават циркулацията на кръвта, а ниските обувки тонизират мускулите на прасците, което предотвратява отоците.

 

Разбира се, ако въпреки всичко симптомите на отшумят, а дискомфорта се връща отново и отново с все по-голяма сила, не отлагайте консултацията със специалист.