Спорт и здравословно хранене срещу целулит

Нищо не носи толкова чар и обаяние, както тръпчинките по лицето. Особено, когато са продължение на красива усмивка.  Уви, не можем да кажем същото за тръпчинките по тялото, които предизвикват съвсем друга реакция.

Целулитът в днешно време засяга между 85 и 98% от женското население, но се среща също и при мъжете. Характерен е предимно за хората с наднормено тегло, вредни навици и нездравословен начин на живот, но не подминава и тези с перфектна фигура. Все по-често целулитът се възприема не само за козметичен, но също така за здравословен проблем, затова заслужава нашето и вашето внимание.

 

ПОРТОКАЛОВАТА КОЖА

Представлява прекомерно и неравномерно натрупване на подкожна мастна тъкан, което води до видими изменения по повърхността на кожата. Причината е в характера на нейната структура и най-вече в разположението на самите мастни клетки.

Мазнините се явяват трети естествен слой на кожата, който се намира под епидермиса (повърхността) и дермата (подкожен слой). Основната им характеристика е, че не са позиционирани свободно, а са събрани на „гроздове“ от вертикално разположени влакна съединителна тъкан. Тези влакна се спускат от дермата и се захващат за фасциите точно под хиподермата, където е слоят подкожна мастна тъкан. Когато мастните клетки нарастнат прекомерно, повдигат горния слой на кожата, но тъй като съединителните влакна не са еластични и не се разтягат, формират хлътвания там, където са захванати за дермата. Резултатът са неприятните тръпчинки и вълнички, наподобяващи кората на портокал.

Известно е, че мастните клетки могат да увеличават обема си до 60 пъти, което създава не само естетичен проблем. При уголемяването си те притискат кръвоносни и лимфни съдове, а това нарушава микроциркулацията на кожата. В резултат в подкожния слой се натрупват отпадни продукти, появява се лимфен застой, а това превръща целулита в метаболитен и здравословен проблем.

 

ЗАЩО ТОЧНО МОИТЕ БЕДРА?

Уви, нито науката, нито медицината дават еднозначен отговор за причините, които водят до появата на целулит. Рисковите фактори са твърде много и предопределят не само образуването на вълнистите неравности, но и местата по тялото, на които те се появяват.

 

  • Хормонални фактори.

Известно е, че жените са по-податливи на целулит и това се дължи основно на женския полов хормон - естроген. Причината е, че той участва в много други процеси в тялото, сред които периферното кръвообръщение, дренажа на течности, образуването на мазнини и състоянието на съединителната тъкан. Според много учени това обяснява защо целулитът се появява именно в периоди на резки хормонални промени – по време на пубертета, бремеността, менопаузата, предменструалният период, включително при продължителен прием на противозачатъчни таблетки. Смята се, че сред „виновниците“ за портокаловата кожа са и хормоните на щитовидната жлеза, заедно с инсулин, адреналин и пролактин.

 

  • Генетични фактори.

Не, целулитът сам по себе си не е наследствен, но за съжаление по генетичен път се предават всички предразполагащи фактори. Например, скоростта на метаболизма, разпределението на подкожните мазнини, еластичността на кожата, кръвообращението, задържането на вода, типа мускулатура и много други. Жените с по-стегната кожа, атлетични тела и по-мъжка конструкция страдат по-рядко от целулит в сравнение с жените с по-тънка кожа, слаба мускулатура и женствени форми.

 

  • Нерационално хранене.

Тук визираме не само „джънк и фаст фууд“ продуктите, но също нередовното хранене и спазването на безразборни диети. Неправилният прием на храна по принцип е в основата на всички здравословни проблеми, но в случая е изключително важен фактор, защото „задръства“ именно мастните депа с вредни вещества. Известен факт е, че наситените и транс-мазнини се отлагат по кръвоносните съдове и затрудняват кръвообръщението в целия организъм. От това първо страдат клетките и след това всички останали процеси в тялото, включително топенето на мазнини. Стриктните диети също влошават нещата, защото не изгарят приоритетно целулитните натрупвания. В резултат те стават дори по-видими. Ето защо, ако искате добър външен вид, преди всичко трябва да се храните правилно и здравословно.

 

  • Липса на спорт.

Разбира се, не очакваме да прекарвате часове във фитнеса, но е задължително да забравите за стола и дивана. Намерете начин да прекарвате свободното си време в движение, и да намалите дейностите, които ви задържат дълго време в една и съща поза. Заседналият начин на живот е не само рисков фактор за появата на целулит, но и една от причините той да се задържа с години и борбата с него да е изключително трудна. Добрата двигателна активност подобрява мускулния тонус, активира кръвообръщението и увеличава еластичността на съединителната тъкан, като по този начин противодейства на всички застойни процеси в организма. В резултаттялото не натрупва излишни мазнини и няма целулит.

 

  • Вредни навици.

Списъкът е дълъг и започва с алкохола и цигарите. Спиртните напитки в големи количества са не само калорийни бомби, но и основен фактор за трупане на мазнини. Причината е, че се обработват приоритетно от черния дроб, а въглехидратите, за които не му стигнат силите, се складират под формата на мазнини. Пушенето допълнително влошава нещата, защото свива кръвоносните съдове по кожата и се отразява пагубно на нейната еластичност. В резултат може да очаквате не само появата на целулит, но и на бръчки. Избягвайте да злоупотребявате също със сънотворни, болкоуспокояващи, антидепресанти и други подобни медикаменти, тъй като в по-голямата си част те забавят естествените процеси на детоксикация и благоприятстват задържането на вредни вещества в организма.

 

На последно място не бива да изключваме и стреса от списъка с рискови фактори, защото е пряко свързан с натрупването на мастни депа в организма. Причината е, че когато дълго време сме под напрежение, тялото синтезира големи количества адреналин и норадреналин. За организма обаче това са „хормоните на оцеляването“, които директно му заповядват да трупа енергийни запаси под формата на мазнини. За да спрем процеса, е задължително да си осигурим време за почивка и релакс.

 

ЛЕКАРСТВОТО

Ще ви разочароваме, но няма магическо хапче срещу целулит. За да се справите с него са необходими упоритост, търпение, комплексна грижа и много усилия в различни посоки. Най-добрата стратегия включва цялостна промяна в начина на живот, храненето и вредните навици.

 

  • Здравословна диета.

Ако ви е трудно изведнъж да се сбогувате с хранителния си режим, го направете стъпка по стъпка. Първо изхвърлете чипса, газираните напитки и сладкишите. Заменете белия хляб и белия ориз с пълнозърнестите им еквиваленти и увеличете приема на зеленчуци и естествени мазнини (сурови ядки, маслини, зехтин). Ограничете приема на алкохол до чаша вино на ден и изхвърлете изкуствените сокове от менюто си. Ако ви се прииска нещо сладко, яжте плодове. Задължително комбинирайте с редовен спорт и движение, за да намалите натрупаните подкожни мазнини.

 

  •  

Тук нямате никакви ограничения. Единственото условие е да изберете занимание, което ви носи истинско удоволствие, защото то ще бъде и естественото ви оръжие срещу стреса в ежедневието. Плувайте, тичайте, разхождайте се, запишете са на йога или танци. Поканете приятели на туризъм или организирайте състезание по тенис на маса с децата. За професионални програми можете да се обърнете към треньорите във фитнес центровете, а защо не и да дадете старт на нова спортна кариера.

 

  •  

Изключително ефективен метод за борба с целулита, защото действат на локално ниво. Масажите могат да се извършват ръчно у дома или в козметично студио, а също така със специална апаратура. Обикновено се комбинират със специална антицелулитна козметика. Целта им е да да засилят локалното кръвообращение, да дренират тъканите, да ускорят липолизата и да подобрят еластичността на кожата. При упорит целулит на помощ идват механичните масажи с апаратура, която използва валяци, вибрации, вакуум, ултразвук, електростимулация и други. Такива процедури са липомасажът, кавитацията, радиочестотният лифтинг, пресотерапията, целутронът и вакуумният масаж.

 

  • Мезотерапия.

Задължително се прилага от сертифицирани специалисти под наблюдението на дерматолог. Представлява естетична процедура, при която под кожата, директно в мастните депа, се вкарва „коктейл“ от активни съставки за подобряване на дренирането и изгарянето на мазнини. Съществуват различни комбинации от вещества, но най-често се инжектират хиалуронова киселина, Л-карнитин, сапонини, витамини и различни микроелементи. Недостатъкът на процедурата е, че е инвазивна, има преодолими, но неприятни странични ефекти и е една от най-скъпите услуги, които предлага естетичната медицина.

 

Комбинацията от здравословна диета, спорт, антицелулитни процедури и козметика засега е най-добрата рецепта за борба с целулита.