Преборете стреса с магнезий

Има „вълшебно хапче“ срещу напрежението и то е под формата на таблетки или прахчета с магнезий. Уникалният естествен минерал буквално ни преобразява с две съвсем прости действия – успокоява нервите и тонизира мускулите. С което трайно елиминира стреса от ежедневието. Освен това прави куп други чудеса с организма, за които с удоволствие ще ви разкажем.

 

Малко неоспорими факти

Магнезият (Mg) е минерал, който участва в над 300 основни метаболитни реакции в организма и отдавна е доказал своята важна роля за правилното функциониране на нашето тяло. В организма на човек се срещат средно 20-30 гр. магнезий, тъй като той е един от минералите с най-високо клетъчно съдържание. За съжаление тялото ни не може да го произвежда само, но за сметка на това си го набавя без проблеми чрез храната. Магнезият се среща в изобилие в природата и най-вече в зеленолистните зелечуци, ядките, семената и житните култури.

 

А ето и основните му плюсове:

  • Отпуска и поддържа добрия тонус на кръвоносните съдове, като намалява кръвното налягане и облекчава работата на сърцето. Пази от атеросклероза.
  • Играе важна роля за нормалното провеждане на нервните импулси по хода на нервните влакна, създавайки бариери срещу стреса.
  • Участва в изграждането на здрави кости и зъби. Предпазва от остеопороза.
  • Отговорен е също за метаболизма на въглехидратите, производството на енергия в клетките и синтеза на нуклеиновите киселини.

 

Сладки сънища

С редовен прием на магнезий можете да „скъсате“ с безсъните нощи и да се насладите на по-пълноценен сън, а даже и на сънища. Как става магията? С увеличаване на GABA (Gamma-Aminobutyric Acid) рецепторите на мозъка. Когато минералът е в достатъчни количества в организма, това задейства въпросните рецептори, а те от своя страна помагат на мозъка буквално да „изключи“ през нощта. В резултат спите дълбоко, продължително и качествено. А от последната ни статия вече знаете защо „Пълноценният сън е най-добрият ви приятел“.  

 

Прилив на енергия

Умората и изтощението са естествени състояния на организма, но са сериозен проблем щом се превърнат в ежедневие. Това се случва, когато организмът не успява да си набави енергията, от която се нуждае за своето пълноценно функциониране. Точно в този момент на помощ идва магнезият. Той играе основна роля в разграждането на глюкозата и превръщането й в енергия, като буквално „зарежда батериите“ на тялото ни. В резултат организмът може да посрещне без проблеми допълнителното физическо натоварване, по-високия сърдечен ритъм и прилива на по-големи количества кислород с него. Затова, ако сте спортист или водите активен начин на живот, винаги намирайте начин да се „нахраните” с допълнителни количества магнезий.

 

Спасение за мускулите

Невероятният минерал има чудодейно въздействие върху всички мускули в тялото – не само тези, които ви болят след физическо натоварване. Да, магнезият е способен да ви отърве от досадната мускулна треска след спор или туризъм, но всъщност е много по-важен за един друг мускул в тялото – сърцето. Когато е в оптимални количества, минералът регулира циркулацията на кръвта, което носи след себе си редица ползи за целия организъм. По-доброто оросяване на мозъка успокоява нервната система, подобрява паметта и концентрацията, избистря ума. Доставката на достатъчно кислород до тъканите и клетките пък хидратира кожата и я прави по-еластична. Не на последно място доброто кръвообръщение поддържа кръвното налягане в норма и пази здраво сърцето. 

 

Калций под контрол

Една от най-важните функции на магнезия е, че регулира нивата на калций в организма. А по този начин се грижи за доброто здраве на костната система, зъбите и ставите. Когато калцият недостига, костите изтъняват и стават податливи на счупване. Когато пък има прекалено високи нива, започва да се отлага в организма, при това не само в костите. Излишният калций „вдървява“ костите и ставите, но може също така сериозно да навреди на сърдечната дейност, защото се отлага и по стените на кръвоносните съдове. Когато те загубят своята еластичност, това моментално се отразява на кръвното налягане и работата на сърцето. Ето защо магнезият често се използва при терапия на аритмии и атеросклероза.

 

Стресът си отива

Ако се чувствате като парцал, за това е виновно напрежението под всякакви форми. Учените отдавна са доказали, че понякога психическото натоварване е много по-изтощително от физическото по една проста причина – нервните влакна в мозъка не са толкова издръжливи, като мускулите в тялото. „Опънатите нерви“ не са само метафора, а реалност, която единствено магнезият може да промени.

Формулата е изключително лесна: приемът на достатъчни количества от минерала подобрява над 300 метобалитни процеса в тялото, благодарение на които успяваме да се наспим, да имаме достатъчно енергия, да поддържаме мускулите и костите си в добро здраве и да разчитаме на уравновесена нервна система. При такива обстоятелства стресът просто няма шанс да ни повали, каквито и изненади да ни поднесе ежедневието.    

 

Разчитайте сигналите на тялото!

Най-сигурният сигнал за недостиг на магнезий в организма са болезнените крампи и спазми в краката, от които се будите посред нощ. Още един белег са мускулните спазми под всякаква форма. Дори на най-малките мускулчета или пък на необичайни места по тялото. Пример за подобни спазми е безобидното потребване на клепача или „подръпването“ в ъгълчетата на устните.

Друг неопровержим сигнал е склонността към истерия или депресия, прекалената тревожност. Това значи, че не издържате на стреса, нервната ви система е пренапрегната и по всяка вероятност ви липсва магнезий. Понякога само една доза от микроелемента е достатъчен, за да възстановите баланса.

Лабораторните проучвания допълват негативните ефекти с данни за повишаване на свободния холестерол и триглицеридите в кравта, което бавно, но сигурно води до тромби и запушвания на кръвоносните съдове.

 

Дозирайте правилно!

Препоръчителната дневна доза магнезий е около 300 mg – по-точно 330 mg за мъжете и 280 mg за жените. За целта можете да съобразите хранителния си режим, като увеличите приема на зеленчуци, ядки, бобови и житни култури, семена и пълнозърнести продукти. Или да се доверите на магнезиевите соли под формата на хранителни добавки, които се предлагат в аптеките и дрогериите. Ако спазвате всички предписания, трудно ще предозирате приема на магнезий, но тъй като рискът съществува, съветът ни е задължително да консултирате дневния си прием с лекуващия ви лекар.