Захарта е продукт, който вероятно изкушава много хора със сладостта си. Колкото и приятен да е нейният вкус обаче, редовната ѝ консумация може да доведе до редица проблеми, свързани със здравето. В случай че желаете да спрете да приемате захар, но не искате да се лишавате от сладкото, ви съветваме да прочетете тази статия докрай. В нея ще поговорим по-подробно за вредата, която захарта може да причини на тялото, и ще споделим с вас някои натурални алтернативи, с които да я заместите, за да водите по-здравословен начин на живот.
Последици от прекомерния прием на захар
Консумацията на захар е нещо, с което лесно може да се прекали. През последните години приемът на подсладителя се е увеличил значително и това има сериозен ефект върху човешкото здраве. Сега ще поговорим за някои от основните проблеми, които бялата захар може да ви причини.
Наднормено тегло
Една от главните последици на прекомерния прием на захар е качването на килограми. Този подсладител съдържа много калории, които обаче не осигуряват на организма основни хранителни вещества, от които се нуждае, за да функционира правилно. Именно затова те често биват наричани празни калории, които могат единствено да се превърнат в мастни запаси и да доведат до повишаване на телесната ви маса.
Диабет тип 2
Диабет тип 2 е друг проблем, който може да бъде причинен от консумацията на захар. В случай че често приемате храни или напитки, които съдържат този подсладител, е възможно да се стигне до отделяне на големи количества от хормона инсулин във вашето тяло. Това може да накара организма ви да стане свръхчувствителен към него, което да доведе до инсулинова резистентност. Ако това стане, има опасност да развиете диабет тип 2. Той носи със себе си редица последици, някои от които свързани със сърдечно-съдовата и нервната системи, бъбреците и зрението.
Сърдечно-съдови заболявания
Сърдечно-съдовите проблеми са още една възможна последица от прекомерната консумация на захар. Както стана ясно, те могат да се развият като следствие от диабет, но могат да се появят и без да страдате от други заболявания.
Ако често приемате бяла захар, има вероятност това да доведе до повишаване на нивата на лош холестерол в тялото ви. Това може да причини натрупване на мастни плаки по стените на артериите, което да затрудни преминаването на кръвта към мозъка и сърцето и да увеличи риска от инсулт или инфаркт.
Метаболитни проблеми
Прекалената консумация на захар може да наруши метаболитната функция и да попречи на тялото ви да преработва и използва енергията, която получава от храната. Това може да доведе до болки в корема, усещане за подуване, гадене и т.н. Освен това приемът на захар може да причини постоянно чувство за умора и по-бавно изгаряне на калории - неща, които могат да се превърнат в пречка да поддържате здравословно тегло.
Омазняване на черния дроб
Захарта може да причини и омазняване на черния дроб. В случай че често прекалявате с консумацията на подсладителя, има вероятност органът да започне го преобразува в мазнини, които могат да доведат до неговото възпаление и увреждане. Ако това се случи, е възможно да имате оплаквания като болки в областта на корема, постоянно усещане за умора, гадене, загуба на апетит, рязко отслабване, пожълтяване на кожата и т.н. В случай че изпитате един или повече от тези симптоми, е силно препоръчително да се свържете с лекар веднага. Ако ги пренебрегнете, има опасност проблемът с черния дроб да се превърне в причина за развитие на диабет или цироза.
Проблеми със зъбите
Захарта е основен виновник за някои проблеми, свързани със зъбите. Ако я консумирате често, е възможно това да причини увреждане на емайла и образуване на кариеси. В случай че не полагате редовна грижа за зъбите си, има вероятност това да доведе и до по-сериозни последици, които да наложат спешната намеса на зъболекар.
Тревожност, стрес и депресия
Тревожността, стресът и депресията са състояния, които могат да бъдат предизвикани от прекомерния прием на захар. Ако често консумирате подсладителя, е възможно това да причини колебания в нивата на кръвната ви захар, което пък може да доведе до внезапни промени в настроението. Това, от своя страна, може да се превърне в повод за емоционален стрес, който да създаде усещане за тревожност. В някои случаи тревожността води до депресия, а понякога и до развитието на по-сериозни психични разстройства.
Ако искате да прочете повече по темата за стреса, можете да прочетете статията ни, свързана с него, тук.
Кои са естествените подсладители, с които можете да заместите захарта
След като вече сте запознати с вредите, които захарта може да причини, вероятно се интересувате от това кои са нейните здравословни алтернативи. В следващите редове ще поговорим за някои от естествените подсладители, с които можете да заместите захарта. Разбира се, важно е да споменем, че всеки един от продуктите, на които ще обърнем внимание, трябва да бъде приеман в умерени количества. В случай че не знаете каква е препоръчителната дневна доза от всеки от тях, ви съветваме да се допитате до специалист.
Стевия
Стевията е растение, което идва от Южна Америка. Този естествен подсладител има нула калории и нула въглехидрати, което го прави чудесен избор за тези от вас, които са на хранителен режим и желаят да свалят килограми.
В случай че сте диабетик, стевията е най-подходящият естествен заместител на захарта, към който можете да се насочите. Той не само не повишава нивата на кръвна захар, но и е от полза за регулирането ѝ.
Ако искате да се сдобиете с подсладител стевия, винаги проверявайте етикета на продукта, който сте избрали. Съветваме ви да купувате единствено чиста стевия, а не смесици от различни подсладители, тъй като те могат да доведат до лошо храносмилане при някои хора.
Еритритол
Еритритолът е естествен подсладител, който може да бъде открит в някои плодове, като например пъпеша и крушите. Той е добра алтернатива на бялата захар и също е подходящ за хора, които желаят да отслабнат, тъй като съдържа малко калории. Подобно на стевията, този подсладител няма влияние върху нивата на кръвна захар, което го прави идеален за лица, страдащи от диабет. Най-хубавото е, че цената на еритритола не е особено висока, което го превръща в достъпен продукт за тези сред вас, които желаят да водят здравословен начин на живот.
Ксилитол
Ксилитолът е подсладител, който често бива бъркан с еритритола. Той също може да бъде намерен в някои плодове - сливите, ягодите и т.н. Един от най-големите му плюсове е неговият нисък гликемичен индекс, заради който няма особено влияние върху кръвната захар. Поради тази причина той също може да бъде консумиран от лица, болни от диабет. Ако изберете ксилитола, можете да бъдете спокойни и за доброто състояние на зъбите си, тъй като той не им вреди и ги предпазва от кариеси.
Сироп от агаве
Сиропът от агаве също е добър заместител на захарта. Той се създава от сока на растението агаве, който преминава през специална обработка, преди да стигне до потребителите. Сиропът не съдържа много калории, което го прави идеален избор за хора, които са на хранителен режим и искат да отслабнат. Важно е обаче да знаете, че той съдържа голямо количество фруктоза. Поради тази причина е важно да бъдете внимателни с неговата консумация и да приемате точно толкова, колкото е казал вашия лекар.
Кокосова захар
Кокосовата захар е подсладител, който се извлича от нектара, съдържащ се в цветовете на кокосовата палма. Тя е идеален заместител на бялата захар, тъй като има силен сладък вкус и нисък гликемичен индекс. Кокосовата захар има и леки карамелени нотки, които я правят още по-приятна за консумация. Освен това тя е богата на витамини и минерали, които могат да бъдат от полза за вашето здраве.
Мед
Медът вероятно е най-популярният естествен подсладител. Той е богат на антиоксиданти, витамини и други важни вещества, с които може да засили имунитета ви. За да можете да се насладите на всичките му ползи за организма, е нужно да го ядете в сурова форма, без да го обработвате термично. В противен случай рискувате да загубите голяма част от полезните му свойства.
Кленов сироп
Последният естествен подсладител, на който ще обърнем внимание, е кленовият сироп. Той се получава от сока на кленовото дърво и е богат на минерали и антиоксиданти, които спомагат за намаляването на окислителните щети и за неутрализацията на свободните радикали в тялото. Кленовият сироп има специфични аромат и вкус, които го правят много предпочитан за приготвяне на здравословни сладкиши. Хубаво е обаче да знаете, че неговият гликемичен индекс е по-висок от тези на останалите подсладители, за които говорихме, затова е желателно да бъде консумиран в умерени количества.
Заключение
Както научихте от статията, захарта може да причини множество вреди върху здравето ви. За да си ги спестите, без да се лишавате от сладкото, е желателно да се насочите към натурален подсладител. Вярваме, че естествените заместители, за които говорихме досега, могат да се превърнат в част от вашето ежедневно меню и да ви помогнат да поддържате доброто си здравословно състояние.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други полезни статии, можете да разгледате нашия здравен портал.