
Съдържание
За да функционира човешкият организъм правилно, той се нуждае от редица полезни вещества. Едно от тях е витамин K2, който, макар и често пренебрегван, е изключително важен за здравето на костите и сърдечно-съдовата система. За да научите повече за него, прочетете статията докрай. В нея ще обърнем внимание на същността на витамина и ще споделим какви са ползите от приема му.
Какво представлява витамин К2?
Витамин К2 принадлежи към групата на витамин К и е известен още като менахинон. Той представлява мастноразтворимо вещество, което подпомага производството на протеина протромбин, насърчаващ съсирването на кръвта и правилното разпределение на калция в организма.
Полезното вещество се среща в няколко форми, като най-разпространените са менахинон-4 (МК-4) и менахинон-7 (МК-7). Първият се намира в някои животински продукти, а вторият се съдържа най-вече във ферментиралите храни и някои сирена. Основната разлика между двата вида витамин К2 е в тяхната усвояемост и продължителност на действие в тялото. МК-4 се абсорбира лесно, но не се задържа за дълго в организма, докато МК-7 се усвоява по-бавно, което спомага за неговото натрупване и по-дълготраен ефект.
Какви са ползите от К2?
Както вече споделихме, витамин К2 играе ключова роля в поддържането на здравето на сърдечно-съдовата система и опорно-двигателния апарат. Това се дължи на способността му да активира два важни протеина - остеокалцин и Gla-протеин. Те подпомагат свързването на калция в костите и предотвратяват неговото отлагане в артериите на меките тъкани.
Според проучване, в което участвали близо 37 000 души, витамин К2 може значително да понижи риска от отключване на периферно артериално заболяване. Това превантивно действие е от особена важност за хората с високо кръвно налягане, тъй като те са по-склонни към развитието на такова състояние.
Няма как да не обърнем внимание и на антиоксидантните свойства на витамина. Благодарение на тях той може да защити клетъчните мембрани от увреждания, причинени от свободни радикали. Освен това полезното вещество има превантивна функция и може да понижи опасността от отключване на редица заболявания, включително остеопороза, артериална калцификация и други проблеми, дължащи се на неправилното разпределение на калция в организма.
Важно е да отбележим, че за отключването на всички тези ползи е необходимо да комбинирате К2 с витамин Д3. Приемани заедно, те гарантират, че калцият ще бъде правилно усвоен и разпределен в тялото. За да научите повече относно вземането на двата витамина едновременно, ви съветваме да се допитате до специалист.
Какъв е препоръчителният дневен прием на витамин К2?
Препоръчителният дневен прием на витамин К2 зависи от редица фактори, включително:
възраст;
пол;
здравословно състояние;
индивидуални нужди на организма.
За да получите най-точна информация по въпроса, ви съветваме да се консултирате с медицинско лице. След извършен преглед и направени тестове то ще сподели с вас какво количество от полезното вещество трябва да приемате всеки ден, за да поддържате доброто си здраве.
Кои са симптомите на дефицит на витамин К2?
Липсата на достатъчно витамин К2 в организма може да остане незабелязана за дълго време, тъй като симптомите обикновено се развиват постепенно. Сред първите оплаквания, които можете да усетите, спадат:
кървенето на венците - кървенето на венците при миене на зъби може да бъде причинено от редица фактори, включително и от ниски нива на полезното вещество;
по-бавното заздравяване на рани - дори дребни драскотини и порязвания могат да кървят по-дълго от нормалното, преди да започнат да заздравяват;
умората и отпадналостта - липсата на енергия е симптом, който може да се дължи на недостиг на множество витамини и минерали в тялото, един от които е именно витамин К2;
чупливите нокти - слабите и лесночупливи нокти също могат да бъдат знак за понижени нива на полезното вещество.
Тъй като симптомите в началните стадии не са особено изразени, те често могат да останат незабелязани или да бъдат пренебрегнати. Ако обаче липсата на витамин К2 не бъде навременно установена и коригирана, тя може да се задълбочи и да доведе до по-сериозни здравословни проблеми, на които ще обърнем внимание в следващите редове.
Едно от най-често срещаните оплаквания при хора със сериозен дефицит на веществото в тялото е склонността към често образуване на синини дори при леки удари. Това се дължи на факта, че полезното вещество играе важна роля в процеса на съсирване на кръвта, а недостигът му води до по-голяма уязвимост на кръвоносните съдове.
Друг симптом на липсата на витамин К2 е появата на калцификации (втвърдяване на тъканите, причинено от натрупвания и отлагания на калциеви соли). Те могат да повишат опасността от развитие на сърдечно-съдови заболявания, включително атеросклероза, хипертония и артериална калцификация.
Макар че дефицитът на витамин К2 се наблюдава по-рядко при деца, той не бива да се изключва. Някои наблюдения свързват ниските му нива с повишена чувствителност в зъбите, изкривяване на стойката и мускулна слабост. Съществуват и предположения, че недостигът може да повлияе неблагоприятно върху развитието на костите и да увеличи риска от фрактури. Все пак е важно да се отбележи, че ролята на витамин К2 в детското развитие все още е обект на активно научно изследване и не е напълно изяснена.
Как да си набавяте достатъчно витамин К2?
За да се погрижите за доброто си здраве, трябва да си набавяте достатъчно витамин К2. Това може да се случи чрез храна и/или чрез прием на добавки. Сега ще разгледаме двата варианта по-обстойно.
Балансирана диета
Правилното и балансирано хранене е в основата на получаване на всички полезни за тялото витамини, включително и К2. Както вече споменахме, веществото се среща най-вече в животинските и ферментиралите продукти, като някои от най-добрите източници са:
сирената - някои видове сирене, например гауда, ементал и бри, съдържат витамин К2. Те са богати на МК-7, което спомага за по-дългото му задържане в организма;
жълтъците - яйчните жълтъци също са добър източник на полезното вещество;
черният дроб - консумацията на черен дроб, особено говежди, пилешки и патешки, може да спомогне за набавянето на дневната доза от витамина. Важно е да отбележим, че нивата на витамина в дроба зависят от начина на отглеждане на животните. Именно затова ви препоръчваме да пазарувате от фермерски магазини;
наттото - натто е традиционна японска храна, приготвена от ферментирала соя. Тя е богата на МК-7, което я превръща в един от най-добрите източници на веществото;
киселото зеле - киселото зеле, особено домашно приготвеното, съдържа полезния витамин;
някои други ферментирали храни - продукти като кисело мляко, кефир и мисо също могат да ви помогнат да си набавите дневната доза К2.
За да бъдете сигурни, че давате на тялото си необходимото му количество от веществото, е желателно да се консултирате с диетолог. След консултация и направени изследвания той ще изготви за вас пълноценно меню, което да отговори на нуждите на организма ви.
Прием на хранителни добавки
Понякога е трудно да осигурите на тялото си нужното му количество витамин К2 единствено чрез храна. В такива случаи приемът на добавки може да бъдат удачен начин да поддържате оптимални нива на полезното вещество в организма си. Те се предлагат под различни форми, включително капсули, таблетки и течни разтвори. Това ви дава свобода да изберете най-удобния за вас вариант. Разбира се, преди да закупите такъв продукт, е необходимо да потърсите мнение на лекар, който да прецени дали имате нужда от вземане на хранителни добавки с витамин К2 и да сподели каква е препоръчителната дневна доза за вас.
Възможно ли е витамин К2 да има противопоказания?
Както вече стана ясно, витамин К2 е изключително важен за здравето. Когато обаче бива приеман в прекомерни дози, може да доведе до някои нежелани странични ефекти, например:
стомашни болки, гадене и диария - тези симптоми обикновено се проявяват, когато организмът не успява да преработи и усвои излишното количество от вещество;
неправилно усвояване на калция - ако приемате повече витамин К2 от необходимото, има вероятност това да повлияе на способността на тялото ви да регулира калция правилно.
За да избегнете възможността да изпитате тези неразположения, е нужно да приемате полезното вещество в дози, препоръчани от вашия лекар.
Заключение
Витамин К2 е от особено значение за поддържането на здравето на костите и сърдечно-съдовата система. Той помага за правилното разпределение на калция в организма, което е важно за предотвратяване на проблеми с костната плътност и сърцето. Когато нивата на витамин К2 са ниски, калцият може да се натрупа в излишък, което да увеличи риска от сърдечни заболявания. За да избегнете подобна опасност, е важно да приемате хранителни добавки с полезното вещество само по лекарска препоръка.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други полезни статии, можете да разгледате нашия здравен портал.
Често задавани въпроси
1. Кои групи хора са най-застрашени от дефицит на витамин К2?
Дефицитът на витамин К2 е по-често срещан при лица над 65-годишна възраст, хора с хронични храносмилателни заболявания, например целиакия или възпалителна болест на червата, както и при такива, спазващи строги диети.
2. Може ли витамин К2 да взаимодейства с лекарства?
Да, витамин К2 може да влияе на действието на антикоагуланти като варфарин, тъй като участва в кръвосъсирването. Ако вземате някакви лекарства, е важно да се консултирате с лекар, преди да започнете с приема на полезното вещество.
3. Колко време е необходимо, за да се усети ефектът от приема на витамин К2?
Кога ще усетите ефекта от витамина зависи изцяло от вашия метаболизъм и дозите, които приемате. Обикновено са необходими няколко седмици, за да се забележат подобрения в здравето, но е възможно това да отнеме и месеци.