NATURPHARMA THYROHELP SLIM за щитовидната жлеза x 30 caps
THYROHELP SLIM/ТИРОХЕЛП СЛИМ грижа за щитовидната жлеза и нормално тегло 30 капсули
Тирохелп Слим е обогатена формула с фокус върху здравето на щитовидната жлеза, нормалното телесно тегло и имунната функция. Нейното действие се дължи на прецизно селектирана комбинация от съставки, които взаимно допълват и усилват своето действие.
Селенът за нормалната функция на щитовидната жлеза е подсилен с L-тирозин и куркума. Добавени са натурален ябълков оцет и екстракт от джинджифил, чийто ефект върху телесното тегло и апетита е обект на редица клинични изпитвания.
Комбинацията от цинк и витамин D доказано допринася за нормалната функция на имунната система.
Активни съставки:
Количество в 1 капсула:
1 капсула доставя:
L-тирозин
250 мг
Екстракт от джинджифил (Zingiber officinale Roscoe, корен) (мин. 5% джинджероли)
100 мг
5 мг джинджероли
Концентриран сок от ябълков оцет на прах (Malus pumila Mill., плод)
100 мг
Сух екстракт от куркума (Curcuma longa L., корен)
(95% куркуминоиди)
75 мг
71,25 мг куркуминоиди
Цинков сулфат (мин. 36% цинк)
41,66 мг
15 мг цинк (150% NRV*)
Холекалциферол (0,25% витамин DЗ)
4 мг
10 мкг витамин D (200% NRV*)
Натриев селенит (мин. 45,5% селен)(26,5% натрий)
0,222 мг
100 мкг селен (200% NRV*)
* Референтни хранителни стойности
Състав:
L-тирозин, Екстракт от джинджифил (Zingiber officinale Roscoe, корен) (мин. 5% джинджероли), концентриран сок от ябълков оцет на прах (Malus pumila Mill., плод), сух екстракт от куркума (Curcuma longa L., корен, 95% куркуминоиди), цинков сулфат (мин. 36% цинк), холекалциферол (0,25% витамин DЗ), натриев селенит (мин. 45,5% селен)(26,5% натрий), запълващ агент (микрокристална целулоза), антислепващи агенти (магнезиева сол на мастни киселини, силициев диоксид), прозрачни желатинови капсули.
Без ГМО, алергени и титанов диоксид.
Препоръчителна дозировка:
Приемайте по 1 капсула Тирохелп Слим на ден.
За оптимален ефект се препоръчва Тирохелп Слим да се приема за период от 3-6 месеца.
Опаковка: 30 капсули
Научи повече за действието на активните съставки в Тирохелп Слим
L-тирозин
Тирозинът се използва от тялото в комбинация с йод за производство на тиреоидните хормони тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3). Затова и добавянето на L-тирозин (един от естествените изомери на аминокиселината) към диетата на пациенти с хипотиреоидизъм е честа практика.
В експеримент от 2007 година Palinkas и колектив установяват, че добавка под формата на L-тирозин води до увеличаване нивата на Т3 при 85 доброволци, поставени в стресови условия. В допълнение се наблюдават и намалени нива на TSH, чиито високи стойности обичайно се свързват с хипотиреоидизъм и хроничен стрес. Тези резултати се потвърждават и от експерименти с животински модели, при които добавъчният L-тирозин подобрява невроендокринната функция и предотвратява спад в нивата на тиреоидни хормони в условията на хроничен стрес (Wang, Z, еt al., 2012)
L-тирозинът значимо подобрява и съхранява бдителността, психомоторната функция и познавателните способности в екстремни ситуации и при хронично недоспиване (Deijen, еt al., 1999; Neri, еt al., 1995). Тези ефекти вероятно се дължат на въздействието му върху редица невротрансмитери и хормони като мелатонин, допамин и/или норадреналин и биха могли да са от клинично значение за пациенти, страдащи от хипотиреоидизъм.
Джинджифил
Джинджифилът е подправка, която исторически се е използвала като с лечебни цели както от традиционната китайска медицина, така и от аюрведа. Днес се знае, че голяма част от неговите полезни свойства се дължат на съдържанието на джинджероли, а актуалните сведения по отношение на ефекта му върху телесното тегло са обещаващи. Установено е, че приемът на джинджифил по време на хранене допринася за повишаване на енергоразхода, по-малко глад и повече засищане от приетата храна (Mansour et al., 2012). По-нови проучвания подсказват, че добавката може да увеличава изгарянето на мазнини, да потиска образуването на нови такива и да блокира усвояването на част от калориите от храната (Ebrahimzadeh Attari et al., 2018).
Актуалните анализи на натрупаните експериментални сведения сочат, че джинджифилът допринася за значимо намаляване на телесното тегло, съотношението талия/ханш, кръвната захар на гладно, както и за подобряване на други показатели за метаболитно здраве като HOMA-IR (индекс за инсулинова резистентност) и „добрия“ HDL холестерол.
Ябълков оцет
В продължение на хиляди години продуктите с ябълков оцет са се използвали заради предполагаемите им лечебни свойства. Вярвало се е, че подобряват силата, че „пречистват“ тялото, че действат антибиотично. На тях се е разчитало и в качеството им на лек против скорбут.
Днес основната причина, поради която хората приемат ябълков оцет, е отслабването. Ранни проучвания с гризачи показват, че оцетната киселина може да предотврати натрупването на мазнини и да ускори метаболизма. Следват и проучвания с хора, като най-цитираното от тях е японски експеримент със 175 участници, консумирали напитка, съдържаща 0, 1 или 2 супени лъжици оцет дневно. След три месеца участниците, консумирали най-много оцет, отслабват в най-голяма степен и регистрират значимо понижение на триглицеридите (Kondo et al., 2009). Друго проучване пък открива, че приемът на ябълков оцет допринася за по-пълно засищане след храненe и допринася за по-голяма загуба на тегло в резултат от диетиране (Khezri еt al., 2018).
Най-актуалните сведения показват, че дневният прием на ябълков оцет в продължение на 12 седмици се свързва със значимо понижаване на редица антропометрични показатели като тегло, индекс на телесната маса, съотношение талия/ханш и телесни мазнини, както и с подобряване на нивата на кръвна захар, триглицериди и холестерол (Abou-Khalil, Andary & El-Hayek, 2024).
Куркумин
Антиоксидантните и противовъзпалителни свойства на куркумина са добре проучени (Venugopal & Sudheer, 2007). Наскоро бе установено, че благодарение на тях стандартизираният екстракт от куркума може да предпазва щитовидната жлеза от увреда и по този начин да допринася за запазването на стабилни нива на тиреоидни хормони (Abdelaleem, M, еt al., 2018).
Завишените нива на T3 могат да станат причина за повишен оксидативен стрес в организма и е демонстрирано, че куркуминът ефективно противодейства на този стрес и свързаните с него увреди (Samanta, L, еt al., 2010).
Доброкачествените възли на щитовидната жлеза (тиреоидните нодули) са едно от най-често срещаните ендокринни разстройства. Скорошно изпитване от съседна Румъния показва, че добавка с куркумин значително намалява размера на тези нодули едва след 6-седмичен период на прием (Stancioiu, F, еt al., 2019).
Цинк
Минералът цинк е тясно свързан с функцията на щитовидната жлеза по повече от един начин. Когато нивата на цинк в организма са ниски, спира образуването на THR и TSH, което води до ниски нива на T4 и T3. Цинкът също така е съставен компонент на ензима дейодиназа, който преобразува Т4 във функционален Т3. Ако в тялото има недостиг или дефицит на минерала, то образуването на Т3 е затруднено или дори невъзможно. (Baltaci, A, еt al., 2004; Khanam, S, 2018; Severo, J, et al., 2019).Известно е, че цинкът е необходим за нормалното функциониране и на Т3 рецептора и ниските нива цинк в този рецептор могат да доведат до влошена функция на хормона Т3 (Freake, H, et al. 2001).
Освен това ниските нива на цинк са свързани с повишен автоимунитет – при тиреоидни пациенти с цинков недоимък се наблюдават високи нива на анти-тиреоидни антитела – TPO и Tg (Ertek S, et al. 2010).
Редица сведения показват, че цинковият дефицит е причина за субклиничен хипотиреоидизъм. Добавянето на цинк към диетата на пациенти със синдром на Даун води до подобряване на тиреоидната функция (Napolitano, G, et al., 1990).При експерименти с животински модели е установено, че хипотиреоидизмът води до влошено усвояване на цинка (Chen, S, et al., 2005). Допълнителният цинк оказва благоприятен ефект върху нивата на тиреоидни хормони (особено общ Т3), метаболитното ниво (Maxwell, C. & Volpe, S.L., 2007) и редица съпътстващи хипотиреоидизма симптоми като депресия, намалена умствена острота, косопад, понижен апетит и кожни лезии (Betsy, A, et al., 2013).
Проучване върху 68 жени с хипотиреоидизъм от 2015 година открива, че приемът на цинк повишава нивата на свободен T3, а комбинацията между цинк и селен води до значимо понижаване на TSH и повишаване на Т4 (Mahmoodianfard, S, et al., 2015).
Селен
Знаете ли, че щитовидната жлеза е органът с най-високи нива на селен в цялото тяло? Добре известно е, че поддържането на нормални физиологични нива на селен е ключово за правилното ѝ функциониране и превенцията на тиреоидни заболявания (Ventura, M., et al., 2017).Ниските нива на минерала влошават негативните последици от йодния дефицит (Arthur, J. R., 1991), свързват се с подостър тиреоидит, както и с най-често срещаните злокачествени тумори на щитовидната жлеза – папиларен и фоликуларен карцином (Moncayo, R., et al., 2008). Неотдавнашно срезово проучване сред над 6000 души установява, че ниските серумни нива на селен се свързват с повишен риск от автоимунен тиреоидит и хипотиреоидизъм (Wu, Q., et al., 2015).
Нееднократно е показано, че добавъчният прием на селен може да допринесе за понижаване на анти-тиреоидните антитела, подобряване на ултразвуковата структура на щитовидната жлеза и благоприятно повлияване на автоимунните тиреоидити, включително Хашимото (Toulis, K. A., et al., 2010; Drutel, A., et al., 2013; Ventura, M., et al., 2017).
Клинично подобрение от селениев прием се наблюдава и при пациенти с Базедова болест (Drutel, A., et al., 2013), както и при пациенти с лека до среднотежка форма на тиреоид-асоциирана офталмопатия (Ventura, M., et al., 2017).
Витамин D
Недостигът и дефицитът на витамин D са често срещани състояния, които се свързват с автоимунни заболявания на щитовидната жлеза като Хашимото и Базедова болест. Нещо повече, редица тумори на щитовидната жлеза имат доказана връзка с нарушения в сигнализирането на витамин D (Kim, D., 2017). Честотата на дефицит на витамин D е значително по-висока при пациенти с автоимунен тиреоидит и вероятно има роля в патогенезата на техните състояния – установена е значима корелация между наличието на анти-тиреоидни антитела и недоимъка на мастноразтворимия витамин (Kivity, S., et al., 2010).
Други проучвания показват, че пациентите с Хашимото имат завишени нива на същите възпалителни молекули, чието вредно въздействие ефективно се блокира от адекватни серумни нива на витамин D (Mikos, H., et al., 2017; Sun, L., et al., 2016; Makariou, S., et al., 2011)
Засега сведенията в полза на витамин D като потенциално оръжие в борбата с автоимунните заболявания на щитовидната жлеза са обещаващи. Редица клинични изпитвания установяват, че приемът на добавка с холекалциферол повлиява благоприятно нивата на анти-тиреоидни антитела и T4 (Chaudhary, S., et al., 2016; Simsek, Y., et al., 2016; Chaudhary, S., 2018).
Противопоказания: Да не се използва при бременност, кърмене. Да не се употребява при свръхчувствителност към някоя от съставките. Продуктът е предназначен за консумация от лица над 18 години.
Предупреждения: Да не се превишава препоръчителната дневна доза. Хранителната добавка да не се използва като заместител на разнообразното хранене. Да се съхранява на място, недостъпно за малки деца. Да не се използва след изтичане срока на трайност.
Условия на съхранение: На хладно и сухо място.
Поради наличието на суровини от естествен произход в състава, в различните произведени партиди могат да се наблюдават леки органолептични разлики (цвят, мирис и вкус), които не влияят на качеството на продукта.
Производител: Plantapol – Spain, C/G 18, Pol.Malpica – Alfinden, La Puebla Del Alfinden Zaragoza, Spain
Произведено за: „Натурфарма България” ЕООД, гр. София, ул. Янко Софийски 21, тел. +35929633359