Дехидратация

Дехидратацията е състояние, при което тялото губи повече течности, отколкото приема и поради това не може да се справя с изпълнение на нормални функции. Тя може да засегне всеки, но е особено опасна при малки деца и възрастни хора.

В статията ще разгледаме подробно състоянието, какви са неговите симптоми и защо влошаването му може да изисква незабавна медицинска помощ.

Дехидратация - какво представлява

Водата е жизненоважна за човешкото тяло и безпроблемно протичане на множество процеси в него. Тя подпомага регулирането на телесната температура, храносмилането, бъбречните функции, когнитивното здраве, клетъчни функции и други. Недостатъчен прием на вода може да се отрази дори на движението на ставите, водейки до риск от по-голямо триене и поява на болки в тях. Сърдечно-съдовата система също е пряко зависима, тъй като дехидратацията води до сгъстяване на кръвта и затрудняване на ефективната работа на сърцето.

Какво точно е дехидратация? В човешкото тяло има около 70% вода, като този процент е най-висок при бебета и малките деца, а с възрастта намалява. При мъжете той е около 65%, а при жените 55%, поради по-големия процент мастна тъкан.

Загуба на дори 2% от това количество може да доведе до състоянието. При 7 до 10% започват да се усещат и ефекти като главоболие, замаяност и сухота в устата, а при над 10% вече става дума за тежка дехидратация.

Различни причини могат да доведат до дехидратация. Понякога те са съвсем обикновени – натоварено ежедневие или дълго пътуване без достъп до вода. Други причини са:

  1. Недостатъчен прием на вода: Не пиете достатъчно течности през целия ден.
  2. Прекомерно изпотяване: При потене тялото губи вода и важни елементи. Независимо дали от интензивна физическа активност, или  заради горещо влажно време, ако не обърнете внимание и не вземете мерки по време на потенето, може бързо да загубите голям процент течности.
  3. Треска: Повишената телесна температура може да доведе до повече загуба на вода. Колкото по-висока е температурата, толкова по-дехидратиран става организмът.
  4. Диария и повръщане: Бързо изхвърляне на течности от стомашно-чревния тракт може да предизвика голяма загуба на вода и електролити за кратко време.
  5. Повишено уриниране: Прием на някои лекарства (например диуретици и лекарства за кръвно), както и заболявания като диабет, който е неустановен или за който не се предприемат мерки, увеличават отделянето на урина и могат да доведат до състоянието.
  6. Повишен прием на сол: Консумирането на солени храни може да увеличи нуждата на тялото от вода.
  7. Прием на алкохол, кафе и напитки с високо съдържание на захар също може да доведе до дехидратация.

Дехидратация – симптоми

Симптомите на дехидратация могат да варират от леки до тежки и могат да включват:

  1. Жажда: Тя не винаги е точен ранен индикатор за състоянието, защото много хора, особени възрастните, не я изпитват. Но когато жаждата настъпи, това означава, че процесът вече е започнал.
  2. Сухота в устата и гърлото: Липсата на слюнка води до суха, лепкава уста.
  3. По-рядко уриниране и тъмножълта урина: Показва концентрирана урина, признак за недостатъчен прием на вода.
  4. Умора: Чувство на необичайна умора или летаргия.
  5. Замаяност и световъртеж: Намаленият кръвен обем може да повлияе на кръвообращението и да доведе до объркване, замаяност и световъртеж.
  6. Суха кожа: Намалена еластичност и влажност на кожата.
  7. Главоболие: Дехидратацията може да доведе до постоянно главоболие.
  8. Мускулни крампи: Загубата на електролити може да причини мускулни спазми.

Симптомите при кърмачета и малки деца включват: сухота в устата, липса на сълзи при плач, сухи пелени повече от три часа, хлътнали очи и бузи, апатия, раздразнителност.

Лека до умерена дехидратация би могла да бъде преодоляна с прием на повече течности. Тежката дехидратация обаче изисква незабавно медицинскo лечение. 

В тежки случаи дехидратацията може да доведе до объркване, ускорен пулс, припадък и шок, които изискват незабавна медицинска помощ.

Рискови групи

Дехидратацията може да се случи на всеки, но в рисковите групи са кърмачета и малки деца, възрастни хора, хронично болни, спортуващи или работещи навън.

При възрастните обемът вода в телата е по-малък и намалява с всяка година. Това и различни заболявания и прием на лекарства може да увеличи риска от дехидратация. Дори леки заболявания при тях, като инфекция на пикочния мехур, могат да доведат до бърза поява на състоянието. Освен това, по-възрастните често имат намалено усещане за жажда и могат да имат основни хронични здравословни проблеми като диабет и деменция, които усложняват състоянието.

Децата, от друга страна, често са податливи на състоянието при тежка диария или повръщане, особено в комбинация с висока температура, когато тялото губи течности много бързо. Също така кърмачета и бебета не могат да кажат на родителите, че изпитват жажда, нито могат сами да пият вода.

Други групи, по-уязвими към дехидратация, са:

  • Спортисти: Участието в интензивна физическа активност увеличава загубата на вода чрез потта.
  • Хора с хронични заболявания: състояния като неконтролиран диабет или бъбречно заболяване могат да повлияят на нивата на хидратация и да доведат до риск от дехидратация.
  • Работещи или спортуващи в горещ климат хора: При високи температури и влажност, рискът от дехидратация се увеличава. Високата влажност е проблемна, защото потта не се изпарява бързо и съответно тялото не може да се охлади. Това води до повишена телесна температура и необходимост от прием на повече течности като вода, електролитни напитки или т.нар. спортни/изотонични напитки.

Задържане на вода в организма

Дехидратацията е сред факторите, които могат да предизвикат задържане на вода от тялото като един вид защитен механизъм, който обаче води до подуване.

Задържането на вода или оток възниква, когато излишните течности се натрупат в тъканите на тялото.

Освен от дехидратация, то може да бъде причинено от:

  1. Прием на натрий: Високите нива на сол могат да накарат тялото да задържа вода.
  2. Хормонални промени: Хормоните, свързани с менструалния цикъл, могат да причинят задържане на вода.
  3. Лекарства: Някои лекарства, особено кортикостероиди, нестероидни противовъзпалителни средства и тези за кръвно налягане, могат да доведат до натрупване на течности.
  4. Хронични състояния: Сърдечна недостатъчност, бъбречно заболяване и цироза на черния дроб могат да причинят задържане на вода.
  5. Стоене в изправено или седнало положение за дълги периоди: Липсата на движение може да доведе до натрупване на течности в долните крайници.

Освен задържане на вода, дехидратацията може да доведе и до много сериозни проблеми:

  1. инфекции на пикочните пътища и камъни в бъбреците, бъбречна недостатъчност;
  2. гърчове, поради електролитен дисбаланс, което може да доведе до неволни мускулни контракции и
  3. понякога до загуба на съзнание;
  4. хиповолемичен шок, т.е. слабо оросяване и ниско кръвно, което понякога може да животозастрашаващо.

Дневен прием на вода

Водата е жизненоважна за различни физиологични процеси и поддържането на подходяща хидратация е от решаващо значение за цялостното здраве.

Ежедневните нужди от вода могат да варират в зависимост от фактори като възраст, пол, тегло, климат и ниво на физическа активност.

Препоръчително е да приемате поне 8 чаши вода на равни интервали през деня, започвайки след събуждане, половин час преди прием на храна и преди лягане. Важно е да се вслушвате в сигналите на тялото си, като например жаждата, и съответно да коригирате приема на вода.

Повече за препоръчителният дневен прием според пол, възраст и килограми може да прочетете в нашата статия „Колко вода трябва да пием?“.

В заключение, дехидратацията е сериозен проблем за здравето, който може да засегне всеки, но е особено важно да сте наясно с нейните симптоми и рискови фактори.

Тя настъпва, когато тялото губи повече вода, отколкото приема, нарушавайки баланса на основните минерали и нормалните телесни функции.

Поддържането на подходяща хидратация е от съществено значение за оптимални телесни функции, предотвратяване на усложнения и поддържане на цялостното здраве. Разбирайки важността на адекватния прием на вода и разпознавайки признаците на дехидратация, можете да предприемете проактивни стъпки, за да гарантирате, че вие ​​и вашите близки ще останете добре хидратирани и здрави.

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други информативни статии на здравна тематика, разгледайте нашия здравен портал.