Имунитетът е естествената защитна система на организма, която ни предпазва от –––инфекции и болести. Състои се от множество клетки, тъкани и органи, които работят успоредно, за да разпознават и унищожават нежелани нашественици като бактерии, вируси или токсини, преди да са нанесли сериозни поражения върху здравето ни.
Сред най-важните звена на имунната система са белите кръвни клетки, които са отговорни за локализирането и борбата с възпаленията, лимфните възли, чиято роля е да дренират лимфата и по този начин да откриват чуждите микроорганизми и антителата, които се свързват с антигените и предотвратяват по-нататъшното им разпространение.
За да неутрализира заплахата навреме, имунната система трябва да бъде в оптимална форма и макар да се развива и усъвършенства през целия живот на човека, понякога има нужда от допълнителна подкрепа, за да функционира правилно.
Наред с напредването на възрастта, генетичната обусловеност и неправилния начин на живот, смяната на сезоните е друг предразполагащ фактор, който може да доведе до спад в имунитета. Ето защо, преходният период между лятото и есента е много подходящ за предприемане на мерки, които да усилят съпротивителните сили на организма и да го подготвят за предстоящите вирусни инвазии в сезона на настинките и грипа.
Как да стимулираме имунната система?
Хранене: Балансираната диета е ключова за силен имунитет. Приемът на плодове и зеленчуци, богати на витамини и минерали, е от съществено значение. Храните, съдържащи витамин C (като цитрусовите плодове), витамин D (като мазната риба и яйцата) и цинк (като ядките и семената), могат да помогнат за укрепване на имунната система. Пробиотиците, които се намират в киселото мляко и ферментиралите храни, също подкрепят здравето на червата, което е важно за добрия имунитет.
Спорт: Редовната физическа активност подобрява кръвообращението и помага на клетките на имунната система да се движат по-лесно в тялото. Не е нужно да сте професионален атлет - достатъчно е да се движите редовно, като например да ходите пеша, да тичате или да правите йога.
Сухо четкане: Тази техника включва използването на четка с меки косъмчета за масажиране на кожата. Прилагането ѝ стимулира лимфната система, помага за детоксикация и подобрява кръвообращението.
Масажи: Масажите също стимулират лимфата, подобряват циркулацията и отпускат мускулите. Също така спомагат за намаляването на стреса, който често отслабва имунитета.
Ароматерапия: Етеричните масла, като чаеното дърво, лимонът и розмаринът, имат антивирусни и антибактериални свойства. Вдишването на техните аромати може да помогне за по-добра защита срещу патогени. Ароматерапията също така може да помогне за намаляване нивата на кортизол и подобряване на настроението, което е важно за поддържане на здрава имунна система.
Суплементиране на организма: Приемът на подходящи фитопродукти е друга важна стъпка в поддържането на имунитета в оптимална форма, особено при хора, при които той е компрометиран, както и в периодите с повишена заболеваемост. Ценното при тях е, че съставът им е прецизиран, така че да осигури нужните екстракти и минерали в оптимални дози.
FLUDREX IMMUNOBOOSTER x 20 caps
РазгледайФЛУДРЕКС® ИМУНО БУСТЕР е хранителна добавка в растителни капсули с изцяло натурален състав, създадена в подкрепа на имунитета.
Съдържащите се в него стандартизирани екстракти от ехинацея и черен бъз, в комбинация с витамин C и цинк го правят мощен имуномодулатор със силни антиоксидантни свойства, който подпомага функциите на имунната и дихателната система и притежава общоукрепващо и тонизиращо действие.