Пробиотик за деца: Кога, как и защо е необходим

Заедно с балансираното хранене, добрия сън и редовните прегледи при педиатър, през последните години все по-често се обсъжда темата за пробиотиците за деца и тяхната роля в поддържането на имунитета на най-малките.

Разбира се, по въпроса съществуват различни мнения – едни ги приемат като задължителна част от детското развитие, докато други са по-предпазливи и се колебаят дали детето им се нуждае от тях. За да отговорим на този въпрос, в тази статия ще обърнем специално внимание на пробиотиците и тяхното действие. Освен това ще обясним кога, как и защо са необходими.

Какво представляват детските пробиотици?

Детските пробиотици представляват комплекси от живи микроорганизми, предимно бактерии, но също и дрожди, които се използват с цел подобряване на чревната флора и укрепване на имунната система. Полезните микроорганизми наподобяват естествените бактерии в червата и подкрепят нормалната работа на стомашно-чревния тракт и имунната защита.

Приемът на качествени пробиотици е от особено значение за здравето на хлапетата, тъй като, както знаете, техният имунитет е по-слаб от този на възрастните. Това затруднява организма им да се справя сам с вируси, бактерии и т.н. В такива моменти балансът в чревната микрофлора може да бъде нарушен лесно, което влияе не само върху храносмилането, но и върху общото здравословно състояние на детето. Благодарение на пробиотиците обаче този баланс може да бъде възстановен по естествен начин.

Сред най-популярните пробиотични щамове, използвани при деца, спадат:

  • Lactobacillus rhamnosus GG – пробиотик при разстройство, който може да помогне за възстановяване на нормалната чревна микрофлора, да намали продължителността и тежестта на симптомите и да подпомогне детския организъм да се справи с вирусите и бактериалните инфекции;

  • Bifidobacterium infantis – естествен обитател на детското черво, който подпомага храносмилането;

  • Lactobacillus reuteri – пробиотик за подут корем и газове, използван при колики и стомашен дискомфорт при кърмачета;

  • Saccharomyces boulardii – вид дрожди, използвани при остри храносмилателни проблеми.

Важно е да се подчертае, че всеки щам има своите специфични функции и ефекти. Поради тази причина е желателно да се консултирате с лекар, преди да закупите детски пробиотик. 

Защо са необходими пробиотиците за деца?

Пробиотиците са важна част от грижата за детското здраве. За да подкрепим твърдението си, в следващите точки ще разгледаме техните основни функции. 

Поддържане на чревната микрофлора

Пробиотиците спомагат за възстановяването и поддържането на нормалната функция на чревната флора, особено след инфекции или лечение с антибиотик. Това се дължи на факта, че те създават неблагоприятна среда за развитие на вредни бактерии, с което понижават опасността от стомашно-чревни нарушения. 

Подобряване на храносмилането

Храносмилателната система при децата, особено при най-малките, не е напълно развита. Това може да причини дискомфорт след хранене, например подуване на корема, колики, запек и диария. В тези случаи пробиотиците могат да бъдат полезни, тъй като подпомагат нормалното храносмилане и намаляват възпаленията в стомашно-чревния тракт.

Подсилване на имунитета

70% от имунитета се намира в червата. За да расте детето здраво, е важно да се поддържа балансът в чревната му флора, тъй като тя играе ключова роля в защитата срещу инфекции и вредни микроорганизми. Пробиотиците могат да помогнат за укрепване на чревната бариера, като насърчават растежа на полезните бактерии и поддържат имунната система активна и подготвена да се бори срещу вредните микроорганизми.

Кога е желателно децата да приемат пробиотик?

Както стана ясно, пробиотиците имат много ползи за детското здраве. Това обаче не означава, че те могат да бъдат вземани без повод. Сега ще разгледаме някои от случаите, в които приемът на подобен продукт е наистина необходим. Преди да го направим обаче, е важно отново да споменем, че е задължително да се консултирате с медицинско лице, преди да закупите пробиотик за своето дете.

При антибиотично лечение

Антибиотиците са лекарства, които унищожават не само вредните, но и полезните бактерии в червата. Това може да причини някои неразположения като подуване, диария и т.н. За да бъдат предотвратени, е желателно детето да приема пробиотици по време или непосредствено след антибиотичния курс. Това може да подпомогне за възстановяването на чревния баланс и да намали страничните ефекти от лекарството. 

При диария и стомашни вируси

Доктор преглежда дете

При диария пробиотиците могат да съкратят продължителността на симптомите, особено когато е причинена от вируси като ротавирус. Те възстановяват баланса в чревната флора, насърчавайки растежа на полезни бактерии, което спомага за бързото възстановяване на храносмилането.

При запек и трудно храносмилане

Когато детето страда от запек, някои пробиотични щамове могат да подобрят перисталтиката на червата, като стимулират нормалната функция на храносмилателната система. Приемът на пробиотици често е от ключово значение за бързото възстановяване на баланса в чревната микрофлора, тъй като може да улесни преминаването на храните през стомашно-чревния тракт и да подпомогне правилното храносмилане.

При чести настинки и инфекции

Пробиотиците могат да помогнат за укрепването на детския имунитет и да намалят честотата и тежестта на настинките. Когато се приемат редовно, те могат да повишат устойчивостта на организма срещу инфекции и бактерии, което, от своя страна, може да доведе до по-леко протичане на заболявания и по-бързо възстановяване. 

Как се приемат пробиотиците?

Пробиотиците трябва да се приемат според насоките на лекар. Той може да ви изпише пробиотик под формата на:

  • капки – това обикновено са пробиотици за бебета и кърмачета;

  • прахчета или сашета – разтварят се във вода или мляко, което ги прави лесни за прием от по-малки деца;

  • таблетки за дъвчене – по-подходящи за по-големи деца.

Важно е да се спазват препоръчителните дози от доктора, тъй като продуктите са ефективни само в определени количества. Приемът обикновено продължава от няколко дни до няколко седмици в зависимост от конкретната ситуация.

В случай че желаете да детето ви да получава пробиотици и чрез храна, е добре към менюто му да включите:

  • йогурт и кисело мляко – богати на пробиотици, ако съдържат активни култури;

  • кефир – ферментирала напитка, която също е източник на полезни микроорганизми. 

За да сте сигурни, че детето ви приема всички необходими полезни вещества чрез храната си, ви съветваме да се консултирате с педиатър. Той може да ви насочи към специалист по хранене, който да изготви режим, съобразен с възрастта на вашето дете. 

Възможно ли е приемът на пробиотик да доведе до нежелани реакции?

Макар пробиотиците да се считат за безопасни, в някои случаи е необходимо да се прояви внимание. Има групи деца, при които приемът на пробиотици може да изисква специален подход. Към тях спадат тези с отслабена имунна система, новородените, преждевременно родените бебета и децата с хронични заболявания. В тези случаи е изключително важно да се консултирате с педиатър, преди да започнете прием на пробиотици, за да ви гарантира, че те са безопасни и подходящи за състоянието на детето. Ако не го направите, е възможно да се появят подуване, газове, леко разстройство или дискомфорт в корема, особено в първите дни от приема.

Как да изберете най-подходящия пробиотик за вашето дете?

Портрет на момиче с хапче на езика

Ето няколко неща, на които да обърнете внимание, преди да закупите такъв продукт:

  • посочени щамове – на етикета трябва да има точни имена на бактериалните щамове. За повече информация относно продукта, се допитайте до фармацевт или лекар;

  • CFU (броят на полезни бактерии) – важно е да знаете колко милиарда бактерии съдържа една доза от съответния пробиотик;

  • ефект – различните пробиотици действат по различен начин – някои са подходящи за диария, други за имунитет, трети за запек и т.н;

  • допълнителни съставки – избягвай продукти с оцветители, подсладители и излишни добавки, които могат да раздразнят детското стомахче.

Препоръчително е да се спрете на продукт, който е клинично изследван и се предлага от производител с добра репутация. Независимо от вашия избор, е задължително да се допитате до лекар, преди да започнете да давате пробиотика на детето си. Това важи с особена сила в случаите, в които то страда от алергии или от хронично заболяване. 

Заключение

Пробиотиците за деца могат да изиграят важна роля в поддържането на здравословна чревна флора и укрепването на имунната система. Въпреки че те могат да бъдат полезни в множество случаи, например при стомашни вируси, чести настинки  или при лечение с антибиотици, е изключително важно да не купувате подобен продукт на сляпо и да се консултирате с педиатър, преди детето да започне с приема му. 

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други полезни статии, можете да разгледате нашия здравен портал

Често задавани въпроси

Могат ли пробиотиците да взаимодействат с други лекарства, освен антибиотици?

Да, пробиотиците могат да взаимодействат с други лекарства, например с имуносупресивни и противогъбични средства. Важно е да се консултирате с педиатър, ако детето приема някакви медикаменти, за да се избегнат нежелани реакции.

Могат ли децата да развият зависимост от пробиотици?

Не, децата не могат да развият зависимост от пробиотици, тъй като съдържат само естествени микроорганизми, които просто подпомагат чревната флора. 

Каква е разликата между пребиотици и пробиотици и могат ли децата да приемат и двете едновременно?

Пребиотиците са вещества, които хранят полезните бактерии в червата, докато пробиотиците са живи микроорганизми, които се добавят в организма за подобряване на чревната флора. Децата могат да приемат и двете едновременно, тъй като работят в синергия – пребиотиците помагат на пробиотиците да се усвояват и поддържат ефективността им.