Следродилната грижа и желязодефицитната анемия - преодоляване на пропуските

Желязодефицитна анемия

Значението на желязото по време на бременност и следродилния период е от жизненоважно, но и често пренебрегвано. Физиологичните нужди от желязо са около три пъти по-високи по време на бременност, отколкото при жени в менструация. Абсорбцията на желязо се регулира от размера на запасите на желязо в тялото. Диетата на жените в развиващите се страни не съдържа достатъчно бионалично желязо, за да отговори на тези нужди през втория и третия триместър, дори ако запасите от желязо са адекватни в началото на бременността.

Желязодефицитната анемия (IDA) е по-вероятна при жени в репродуктивна възраст поради менструална загуба на кръв. Въпреки това, крайностите на загуба на кръв, като редовно обременяване на кръвта, диети с ниска бионаличност и предизвикателствата на бременността, значително увеличават риска от недостиг на желязо. Бременността е свързана с увеличаване на обема на кръвта с 48%, което води до хемодилуция и физиологична анемия. Сърцето се измества нагоре, миокардът се сгъстява и сърдечният дебит се увеличава. Тези хемодинамични промени са от съществено значение по време на бременност, тъй като те доставят допълнителна кръв на фетоплацентарната единица и разширяващите се майчини органи, като гърдите, матката, кожата и бъбреците. Неотдавнашно проучването, представено в мета-анализ изследва промените в обема на кръвта при 347 жени през трите триместъра на неусложнена бременност и отбелязва увеличение на обема от 6% през първия триместър, нараствайки до 26% през втория и достигайки връх от 48% през третия триместър точно преди раждането.

Обширният преглед на литературата разкрива, че дефицитът на желязо е глобален хранителен проблем. СЗО съобщава, че глобалното разпространение на желязодефицитната анемия е 37% при бременни жени5, а насоките на NICE за 2023 г. съобщават, че разпространението на анемията в Обединеното кралство се оценява на 23% при бременни жени6. Това показва, че IDA при бременни жени е проблем както в развитите, така и в развиващите се страни.

Анемията с дефицит на желязо при майката увеличава риска от сериозни усложнения на бременността, включително смърт на майката, следродилен кръвоизлив, мъртво раждане и преждевременно раждане, а нововъзникващите данни също предполагат, че майчината IDA може да повлияе и на психичното здраве на бременните жени. IDA по време на бременност може също да повиши риска от неонатална анемия и неврологични, когнитивни и поведенчески разстройства. 8,9 Стомашно-чревните странични ефекти на стандартното перорално желязо са често срещани, като запек и гадене или в тежки случаи повръщане. Включване на оралните добавки с желязо е по-ниско по време на бременност, като много жени съобщават, че страничните ефекти на пероралното желязо са по-лоши от тези, свързани с анемията.

ACTIVE IRON ADVANCE повишава нивата на желязото x 30 caps

ACTIVE IRON ADVANCE повишава нивата на желязото x 30 capsРазгледай

По време на бременност IDA се идентифицира чрез стандартни пътеки за грижа, включително: рутинни кръвни изследвания. Въпреки това, жените след раждането не получават кръвни тестове, освен ако няма допълнителни клинични показания. Обикновено произтича от съмнение за инфекция или следродилен кръвоизлив (PPH). И все пак всички жени кървят след раждането и много от тях стават анемични. NHS Blood and Transplant (NHSBT) установи, че разпространението на желязодефицитна анемия по време на бременност в някои центрове е по-високо от 30,4% и 41,3% в пуерпериума.

Следродилната грижа отдавна е описана като услугата "Пепеляшка" за майчинство - както от жени, така и от здравни специалисти. Освен това жените продължават да съобщават, че получават недостатъчна или непоследователна информация за храненето на бебето, особено след раждането на първото си дете. Тези констатации подчертават значението на подкрепата за новите майки и техните семейства, за по-добро разбиране на следродилното възстановяване. Липсата на постнатална грижа има дълбоки последици. Доклади от постнаталните проблеми с психичното здраве наскоро достигнаха рекордно високи нива. До 20% от майките изпитват проблем с психичното здраве и много от тях остават недокладвани в страх от последствия. Следродилната депресия е едно от най-честите психични разстройства в постнаталния период. Желязото е от централно значение за много жизненоважни процеси, защото желязото е каталитичен компонент на важни метаболитни ензими в цикъла на лимонената киселина, митохондриалното дишане, репликацията или синтеза на невротрансмитери. Според NHS 2021 14 : Нелекувана желязодефицитна анемия: „Може да ви направи по-застрашени от заболяване и инфекция, тъй като липсата на желязо засяга имунната система.‘‘ Може да увеличи риска от развитие на усложнения, които засягат сърцето или белите дробове, като необичайно ускорен сърдечен ритъм (тахикардия) или сърдечна недостатъчност. • При бременност може да доведе до по-голям риск от усложнения преди и след раждането. Освен това, IDA може да повлияе на когнитивната функция заедно с настроението. След раждането анемията е свързана с умора. Съществуват и все повече доказателства, които предполагат връзка между анемията по време на бременност и след бременност и повишен риск от постнатална депресия. 15,16

Препоръки

Превантивните мерки биха могли да бъдат инструмент за промяна. Тъй като на жените се препоръчва да приемат витамин D и фолиева киселина (фолиева киселина), ниската доза желязо трябва да се счита за стандартна по време на бременност. Добавянето на желязо след раждане, може да бъде полезно за енергийните нива и възстановяване по време на кървене и възстановяване от раждането.

Ако една жена не приема желязо, здравните специалисти трябва да обмислят въздействието на IDA както върху психическото, така и върху физическото благосъстояние. Майките обикновено се фокусират върху грижите за новороденото си и често пренебрегват техните нужди, което може да стане катастрофално. Клинично доказано е, че желязото на ACTIVE IRON повишава нивата на желязо с 94%, като същевременно избягва стомашно-чревни симптоми като гадене и запек.

Извод

Постнаталният период всъщност не завършва на осем седмици, много майки често се възстановяват от раждането емоционално и физически за известно време и имат нужда от знания за значението на желязото на този етап от живота им, което може да намали постнаталната анемия и дори може да повлияе на разпространението и тежестта на постнаталната депресия и други последици за здравето, очертани по-рано, улеснявайки прехода към майчинство.

1. Tapiero et al, 2001. Iron: deficiencies and requirements. Biomed Pharmacother; 55(6):324-32.
2. Coad et al. 2011. Iron deficiency in women: assessment, causes and consequences. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 14(6):625-34.
3. Knight 2023. Pregnancy 1: effects on hematological and cardiovascular systems. Nursing Times [online]
4. Aguree et al, 2019. Plasma volume expansion across healthy pregnancy: a systematic review and meta-analysis of longitudinal studies. BMC Pregnancy and Childbirth; 19: 508.
5. WHO global anaemia estimates: Anaemia in women and children (2021) https://www.who.int/data/gho/data/themes/topics/
anaemia_in_women_and_children
6. NICE Guidelines 2023. https://www.nice.org.uk/guidance/ published?from=2023-01-01&to=2023-01-31&pa=2
7. The Royal College of Pathologists, 2021, ‘Anaemia in Pregnancy and the Postpartum Period’, The Bulletin of the Royal College of Pathologists, Vol 195 . Available at:https://www.rcpath.org/profession/publications/collegebulletin/july-2021/anaemia-in-pregnancy-and-the-postpartum-period.htmll
8. Janbek et al, 2019. A systematic literature review of the relation between iron status/anemia in pregnancy and offspring neurodevelopment. Eur J Clin Nutr. 73(12):1561-1578. 9. O’Toole et al, 2023. Screening and treatment of iron deficiency anemia in pregnancy: A review and appraisal of current international guidelines. Int J Gynecol Obstet. 2023;00:1–14.
10. National Institute for Health and Care Excellence, 2021. Postnatal care NICE Guideline (NG194), https://www.nice.org.uk/guidance/ng194
11. Centre for Mental Health, LSE Personal Social Services Research Unit, 2015. The costs of perinatal mental health problems – report summary http://eprints.lse.ac.uk/59885/
12. MBRRACE-UK Saving Lives Improving Mothers’ Care - Lessons learned to inform maternity care from the UK and Ireland Confidential Enquiries into Maternal Deaths and Morbidity 2019-21
13. Zhukovskaya et al, 2019. Neurocognitive Dysfunctions in Iron Deficiency Patients. Iron Deficiency Anemia. 14. Iron deficiency anaemia NHS 2021 https://www.nhs.uk/conditions/iron-deficiency-anaemia
15. Azami et al, 2019. The association between anemia and postpartum depression: A systematic review and meta-analysis. Caspian J Intern Med. 10(2): 115–124.
16. Cheng et al, 2023. Exploring the Relationship between Anemia and Postpartum Depression: Evidence from Malawi. Int. J. Environ. Res.
Public Health https://doi.org/10.3390/ijerph20043178

Препоръчани продукти Следродилната грижа и желязодефицитната анемия - преодоляване на пропуските: