Всичко, което трябва да знаете за кръвната захар и нейните норми

Един от най-важните показатели за цялостното здравословно състояние е кръвната захар. Поддържането на нормалните ѝ стойности е от съществено значение за правилното функционирането на организма и предотвратяването на възможни здравословни проблеми.

В тази статия ще разгледаме какво представлява кръвната захар, какви са нейните нормални стойности, как се измерват и какви са последиците от висока или ниска кръвна захар. Ще разгледаме също полезни практики за поддържане на оптимално добри показатели на нивата на глюкозата в кръвта.

Какво е кръвна захар

Кръвната захар, наричана още глюкоза, е най-просто казано основният източник на енергия за клетките на нашето тяло. Получава се предимно при разграждането на въглехидратите от храната и след като попадне в кръвта, бива разнесена до всички клетки, осигурявайки им нужната енергия. Ролята ѝ е жизненоважна за правилното подхранване на клетките и функционирането на организма.

Нормални стойности на кръвната захар

Важността на кръвната захар не се определя единствено от наличието ѝ, но най-вече от количеството. Поддържането на нормални стойности на кръвната захар е от ключово значение за здравето.

Обикновено нивата на глюкоза в кръвта варират през деня в зависимост от различни фактори като храненето, физическата активност и други. Затова и се измерва на гладно (сутрин преди закуска, кафе и др.) или след хранене, ако целта е да се изследват реакциите спрямо различни храни и напитки.

В тази таблица на кръвната захар можете да видите референтните  стойности, съответно в нормално състояние, преддиабет и диабет.

Нормални стойности на кръвна захар
Кръвна захар на гладно
Норма3,3 - 5,4 mmol/L
Преддиабед5,5 - 6,9 mmol/L
ДиабедНад 6,9 mmol/L
Орален глюкозо-толерантен тест
Нормапод 7,8 mmol/L
Преддиабед7,8 - 11,1 mmol/L
Диабеднад 11,1 mmol/L
Гликиран хемоглобин
Норма4,0 - 5,6%
Преддиабед5,7 - 6,4%
Диабеднад 6,4%
  • Нормални стойности на гладно

Нормалните стойности на кръвната захар преди храна обикновено са между 3.9 и 5.5 ммол/л (милимола на литър). Ако стойностите са по-високи от 5.5 ммол/л, това може да е индикация за преддиабетно състояние или диабет.

  • Стойности след хранене

След хранене, нивата на кръвната захар се покачват, но те не трябва да надвишават 7.8 ммол/л два часа след хранене. Ако стойностите са над 7.8 ммол/л, това може да сигнализира за проблеми с метаболизма на глюкозата, или с други думи недобра преработка на захарта.

Измерване - Референтни стойности на кръвна захар от пръста

Референтни стойности на кръвна захар

Един от най-разпространените и лесни начини за измерване на кръвната захар в домашни условия е с помощта на апарат за измерване на кръвна захар. Това става чрез убождане на пръста и вземане на кръвна проба.

Този метод е бърз и удобен, особено за хора с диабет, които трябва редовно да следят нивата на кръвната си захар или за предотвратяване на хипер- или хипогликемия.

Референтните стойности при вземане на такава проба са:

  • На гладно: 3.9 - 5.6 ммол/л
  • След хранене (2 часа по-късно): до 7.8 ммол/л.

Инсулин и неговата роля

За нивата на кръвната захар в организма и регулирането им ключово влияние оказва хормонът инсулин. Той се произвежда и освобождава от панкреаса веднага щом нивата на кръвна захар се покачат (като непосредствено след хранене) и спомага за правилното абсорбиране и усвояване на глюкозата от клетките, за да получат те нужната им енергия и здравословният цикъл да се затвори. 

В случай обаче че усвояването е недобро и стойностите на кръвната захар са твърде високи или ниски, това повлиява количественото отделяне на инсулин и довежда до по-сложни заболявания и състояния. 

Инсулин - норма (таблица)

Нормалните нива на инсулин варират спрямо индивидуалните характеристики на човек. Особенности като пол, възраст, ръст, тегло и др. са определящи за оптималните показатели на даден организъм. 

В таблицата по-долу можете да видите ориентировъчни стойности на инсулин:

Възрастова група 

Инсулин на гладно (µIU/mL)
Деца2 - 19 µIU/mL 
Възрастни2 - 25 µIU/mL   

Висока кръвна захар: Причини, симптоми и последици

Високата кръвна захар, известна още като хипергликемия, е състояние, в което нивата на глюкоза в кръвта са по-високи от нормалните. 

Причините могат да са различни, включително недостатъчно производство на инсулин или инсулинова резистентност.

Това повишение обаче е възможно да причини здравословни заболявания като сърдечни заболявания, инсулт и диабет.

От какво се повишава кръвната захар

Повишаването на нивата на кръвна захар може да се дължи на разнообразни фактори. 

Най-често причините са силен стрес, напрежение, прекомерна употреба на сладки изделия или недостатъчен прием на вода и др. Когато обаче тези стойности са постоянно високи, тогава става дума за висока кръвна захар и индикира за по-сериозен проблем.

Възможен такъв е случай, в който тялото не произвежда достатъчно инсулин и това води до повишени нива на глюкозата в кръвта.

Симптоми на високата кръвна захар

Симптомите, които най-често се съобщават са пресъхване на устата, постоянно чувство за жажда и често уриниране. При по-осезаеми проблемни състояния се посочват също симптоми като хронична умора, често главоболие, замаяност, замъглено зрение и гадене.

Последици от високата кръвна захар

Постоянно високите нива на глюкоза в кръвта неминуемо водят със себе си редица възможни усложнения и сериозни заболявания. Най-често те включват: 

  • Инсулинова резистентност: Състояние, в което чувствителността на организма към хормона инсулин е намалено и клетките не могат да разпознават и усвояват глюкозата. Вследствие панкреасът започва да произвежда още повече инсулин. Така, ако проблемът не се овладее и лекува навреме, прераства в диабет.
  • Диабетна кетоацидоза: Опасно състояние, при което в тялото се натрупват токсични киселини (кетони).
  • Сърдечносъдови заболявания: Високата кръвна захар увеличава риска от сърдечни удари и инсулти.
  • Нервни увреждания (невропатия): Продължителната хипергликемия може да увреди нервите, особено в крайниците.
  • Бъбречни проблеми: Високите нива на глюкоза могат да увредят бъбреците и да доведат до хронична бъбречна недостатъчност.
  • Зрителни проблеми: Повишената кръвна захар може да причини увреждания на ретината, водещи до слепота.

Ниска кръвна захар: Причини, симптоми и последици

Ниската кръвна захар, известна още като хипогликемия, е състояние, в което нивата на глюкозата в кръвта са по-ниски от нормалните.

Това най-често се случва вследствие от преумора, гладуване, извършване на тежки физически активности на гладно и пр. Тези фактори са предразполагащи за понижаване на нивата на кръвна захар, затова е добре винаги да имате нещо сладко под ръка. 

Разбира се, като всяко неразположение и състояние извън рамките на нормалните стойности и това би предизвикало сериозни заболявания или дори фатален край, ако продължително време се неглижира. Важно е да следите здравословното си състояние и да се допитвате до лекарско лице винаги, когато имате съмнение за възможен проблем.

Какви са причините за ниска кръвна захар

Причините за понижените нива на глюкоза отново могат да са разнообразни. Сред най-честите са неконтролирания диабет, продължителното гладуване, консумацията на алкохол и цигари на гладно, също приемът на някои медикаменти и бъбречните заболявания. 

Симптоми на ниска кръвна захар

При понижена кръвна захар са налице симптоми като чувство за отпадналост, слабост и замайване, изтръпналост в устните, треперене, замъглено зрение, често и обилно изпотяване, бледо лице или учестен пулс. Също възможно е да се изпита объркване или дезориентация. 

При тежки състояния (най-често при диабетици) са възможни припадъци, загуба на съзнание, колабиране и дори по-сериозни и необратими последствия.

Винаги бъдете отговорни към себе си и хората около вас. Нивата на кръвна захар са изключително важни за здравето и живота на всеки и в никакъв случай не бива състояния като понижена или повишена кръвна захар да се подценяват и пренебрегват. В такива случаи е задължителна незабавна медицинска намеса.

Възможни последици

Ако не се лекува своевременно, ниската кръвна захар може да причини:

  • Загуба на съзнание: Ако нивата на глюкозата спаднат твърде ниско, човек може да загуби съзнание.
  • Припадъци: Хипогликемията може да предизвика припадъци, особено при хора с диабет.
  • Травми: Загубата на съзнание или замайването може да доведе до падания и други физически травми.
  • Хипогликемична кома: В екстремни случаи, ниската кръвна захар може да доведе до кома, което изисква спешна медицинска помощ.

Как да поддържате нивата на кръвната захар в нормата

Измерване на кръвна захар

Контролът на кръвната захар е ключов за предотвратяване на усложненията, свързани с диабет и други метаболитни нарушения. Ето няколко съвета, с които да поддържате нормални стойности на глюкоза в кръвта:

1. Здравословна диета
Препоръчително е да се изключат или поне ограничат храните, богати на захари и прости въглехидрати. Полезни за поддържането на здравословни нива на глюкоза в организма са пълнозърнестите храни, плодовете, зеленчуците и храните с високо съдържание на фибри. 

2. Редовна физическа активност
Редовната активност помага за поддържането на добри здравословни норми на кръвната захар.

3. Поддържане на здравословно тегло
Наднорменото тегло е основен рисков фактор за развитие на инсулинова резистентност,  диабет тип 2. Поддържането на здравословно тегло може значително да подобри контрола върху кръвната захар.

4. Следене на нивата на кръвната захар
За хората, страдащи от диабет или преддиабетно състояние е особено важно да следят стриктно нивата си на глюкоза в кръвта, за да се избегнат усложнения и неприятни последици. Апаратите за измерване на кръвна захар могат са перфектен инструмент в това отношение, тъй като са лесни и удобни за употреба у дома.

5. Избягване на стрес
Стресът може да повиши нивата на кръвната захар, затова е важно да намерите начини за управление на стреса като медитация, йога или други подходящи за вас релаксиращи практики.

6. Медикаментозно лечение
Може да бъде назначено и медикаментозно лечение от лекар при необходимост. То може да включва инсулин или перорални антидиабетни лекарства, в зависимост от индивидуалните нужди и състояние.

Заключение

Кръвната захар е ключов показател за доброто състояние на организма. Поддържането ѝ в нормални граници е от решаващо значение за предотвратяването на редица сериозни здравословни проблеми. Добре е да знаете какви са нормалните стойности на кръвната захар и кои са факторите, които влияят на нивата ѝ, за да се грижите правилно за себе си и близките си хора.

Редовното измерване, здравословното хранене, физическата активност и избягването на стреса са само част от методите и навиците, които биха допринесли за поддържането на нормални стойности на кръвната захар.

Не забравяйте, че при съмнение или при забелязване на нетипични за вас промени като умора, отпадналост, пресъхване на устата и други, задължително трябва да се консултирате с вашия лекар, който може да ви насочи към изследвания и да ви даде подходящо индивидуално лечение и напътствия. 

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други полезни статии, можете да разгледате нашия здравен портал.