Атопичната кожа е често срещано състояние, което може да засегне хора от всякакви възрасти. То се характеризира с повишена чувствителност, която може да повлияе на комфорта ви в ежедневието.
За да ви запознаем по-обстойно със заболяването, в тази статия ще дадем повече информация за него. В нея ще обърнем внимание на това кои са причините за появата му, кои са основните му симптоми, както и кои са някои от методите, с чиято помощ можете да се справите с него.
Какво представлява атопичната кожа
Атопичната кожа, позната още като атопичен дерматит или атопична екзема, представлява неинфекциозно, хронично и незаразно заболяване. То може да засегне както лицето, така и тялото, и да доведе до зачервяване, лющене, сухота и сърбеж по кожата.
Кои хора са най-застрашени от атопичен дерматит
Атопичната екзема е състояние, което застрашава основно децата. То се появява в ранна възраст, но обикновено изчезва преди навлизането в пубертета. В някои случаи обаче заболяването остава и може да продължи не само през тийнейджърските години, но и през целия живот.
Атопичният дерматит може да се прояви за първи път и в зряла възраст. Това е по-рядко срещано и е възможно да се случи най-вече тогава, когато страдате от сенна хрема или астма.
Последните данни сочат, че атопичната екзема засяга по-често жените, отколкото мъжете. Това се дължи най-вече на хормонални проблеми, които влияят на функциите на имунната система и кожата.
Симптоми на атопична кожа
Атопичната кожа се характеризира с някои основни симптоми. Те са:
- повишена чувствителност;
- постоянен сърбеж;
- поява на сухи и зачервени петна;
- поява на обриви, които могат да отделят бистра течност или да кървят при чесане;
- удебеляване и втвърдяване на определени зони.
Тези симптоми могат да се проявят както заедно, така и поотделно, и да засегнат една или повече области от тялото. Интересен факт е, че често мястото, на което изникват, зависи от възрастта ви.
Ако дете под 2-годишна възраст има атопичен дерматит, е по-вероятно заболяването да обхване неговите лице и скалп.
Възможно е състоянието да се прояви и в зоните под кръста и слабините, което обаче се случва по-рядко.
При хора, които са на възраст между 2 и 18 години, атопичната екзема засяга областите на лактите, коленете, шията и глезените. Понякога болестта се разпространява и по лицето, ръцете и краката.
При тези, навършили пълнолетие, състоянието може да бъде наблюдавано върху ръцете, шията, лактите, коленете (най-вече в сгъвките), кожата под очите, глезените и стъпалата. В някои случаи атопичната кожа води до поява на допълнителна гънка на кожата под очите, позната още като гънка на Дени-Морган.
Имайте предвид, че атопичната кожа може да се превърне в причина за развитие на други състояния, без значение от вашата възраст. Някои от тях са:
- астма;
- алергии, включително и хранителни такива;
- други кожни заболявания, като например ихтиоза;
- тревожност;
- депресия;
- загуба на сън.
Ако изпитате някои от симптомите, които споменахме в тази точка, незабавно потърсете лекарска помощ. В противен случай рискувате състоянието ви да се влоши.
Препоръчваме ви да не предприемате самолечение, тъй като съществува възможност да използвате медикамент или козметичен продукт, който е неподходящ за вашия проблем, което от своя страна да доведе до засилване на оплакванията.
Причини за поява на атопична екзема
До момента не са изяснени точните причини за атопичния дерматит. Известни са обаче някои фактори, които могат да допринесат за развитието на това състояние. Те са:
- изменения в кожната бариера;
- наследствена предразположеност;
- околната среда.
За да ви дадем повече информация по темата, в следващите редове ще обърнем внимание на всеки един от гореспоменатите фактори поотделно.
Изменения в кожната бариера
В човешкия организъм има протеин, който поддържа кожата здрава. Когато той е недостатъчен или претърпи промени, кожната бариера се изменя, с което прави органа по-уязвим и повишава риска от развитие на атопичен дерматит.
Наследствена предразположеност
Ако във вашето семейство някой страда или е страдал от атопична екзема, вероятността да развиете заболяването е по-голяма. В случай пък че в рода ви има случаи на астма или сенна хрема, това също може да увеличи опасността от атопичен дерматит.
Околна среда
Околната среда може да повлияе негативно върху кожата и да повреди нейната предпазна бариера, с което да се стигне до атопична екзема. Някои от основните фактори, които могат да се превърнат в причина за развитие на това състояние, са:
- често излагане на тютюнев дим;
- прекомерна сухота на въздуха;
- високи температури.
Как да се справите с атопичния дерматит
До момента не е открито лечение за атопичната кожа. Въпреки това обаче има методи, които могат да облекчат неприятните симптоми. Сега ще поговорим за някои от тях.
Използване на подходяща козметика
Едно от първите неща, които можете да направите, за да се справите с атопичната екзема, е да включите употребата на подходяща козметика в своята ежедневна рутина. Съветваме ви да се консултирате с дерматолог, който да извърши преглед и да прецени кои продукти са най-добри за вашия случай. Ако решите да закупите такива сами, съществува възможност някоя от съставките им да влоши състоянието ви.
Прием на лекарства
В търговската мрежа могат да бъдат открити лекарства, които се борят срещу атопичния дерматит. Имайте предвид обаче, че е възможно някои от тях да имат странични ефекти, ако бъдат приемани неправилно или се пият в комбинация с други медикаменти. Именно затова е необходимо да се срещнете с вашия лекар, преди да купите такива. Медицинското лице ще изслуша вашите оплаквания, ще вземе предвид другите ви здравословни проблеми и ще съобрази лечението ви с останалите лекарствени продукти, които приемате.
Други методи
В днешно време атопичната екзема може да бъде третирана и без да се налага да пиете лекарства. Един от начините включва използването на превръзки, напоени със специален мехлем. Те се поставят върху засегнатите зони, като това колко често трябва да бъдат прилагани зависи от сериозността на заболяването и може да бъде определено единствено от лекар.
Друг начин, по който може да се третира атопичната кожа, е чрез светлинна терапия. Обикновено тя е много ефективна и е подходяща за случаите, в които лечението с медикаменти или козметика не дава резултат, а симптомите се влошават. Важно е обаче да отбележим, че светлинната терапия има и странични ефекти. Някои от тях са преждевременното стареене на кожата или промяната в цвета ѝ, както и повишеният риск от развитие на рак на кожата.
Превенция
Въпреки че няма лечение за атопичната кожа, съществуват начини, по които да контролирате симптомите и тяхното влияние върху живота ви. Предстои да поговорим за част от нещата, които можете да направите, за да избегнете появата или влошаването на това състояние.
Намалете стреса
Стресът е един от факторите, които могат да обострят симптомите на атопичен дерматит. Когато сте под напрежение, тялото освобождава хормона кортизол, който може да наруши имунния баланс и да повиши опасността от поява на възпалителни процеси в тялото. За да контролирате стреса в ежедневието си, е добре да си осигурявате достатъчно сън, както и редовно да практикувате медитация или йога.
Не оставяйте кожата си суха
Една от основните характеристики на атопичния дерматит е сухата и чувствителна кожа. За да облекчите симптомите си, е необходимо да полагате ежедневна грижа за нея, за да не остава никога суха. Съветваме ви да се свържете с медицинско лице, което да ви насочи към подходящи кремове, лосиони и мехлеми, които да поддържат кожата ви хидратирана.
Друго, което може да направите, е да избягвате горещите душове, тъй като топлата вода може да изсуши кожата ви. Препоръчваме ви да си взимате кратки хладни душове - те не дразнят кожата, а и могат да облекчат възпалението и усещането за сърбеж.
Наблюдавайте кои са нещата, които обострят атопичния дерматит, и ги избягвайте
Когато страдате от атопична екзема, е възможно симптомите ви да се обострят от различни фактори. Някои от тях са:
- използването на ароматизирани продукти за тяло;
- горещините;
- потта;
- домашните любимци;
- прахът;
- някои храни.
Съветваме ви да следите при какви условия симптомите ви се влошават, за да можете да ги контролирате по-лесно. Ако желаете, можете да си водите дневник, в който описвате влиянието на различните фактори върху състоянието ви. Това би било от полза и при посещенията ви при дерматолог, тъй като записките могат да помогнат на лекаря да ви назначи ефективно лечение, с което да подобрите качеството си на живот.
Носете широки дрехи
Когато страдате от атопичен дерматит, е от изключително значение да избягвате носенето на тесни и прилепнали дрехи. Те могат да причинят дразнене на кожата, което да обостри симптомите на състоянието. Препоръчваме ви да се насочите към по-широките дрехи, изработени от естествени тъкани като памук, тъй като те са по-нежни към чувствителната кожа и ѝ позволяват да диша, с което се намалява рискът от запарване и допълнително раздразнение.
Заключение
Атопичният дерматит е заболяване, което може пряко да повлияе върху качеството ви на живот. Въпреки че все още няма лечение за него, има начини, по които да облекчите симптомите му и да подобрите състоянието си. Надяваме се, че след прочита на тази статия вече сте по-добре запознати с това как можете да се справите с атопичната екзема.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други полезни статии, можете да разгледате нашия здравен портал.