Свикнали сме да слагаме знак за равенство между кашлицата и настинката. Чуем ли изразителния остър звук около нас, особено в сезона на грипа, инстинктивно правим крачка в страни, за да се отдалечим от „развъдника на вируси“.
Кашлицата обаче не винаги е симптом на заразно заболяване. Много често, например, е провокирана от неблагоприятната околна среда, мръсния въздух или ежедневните ни вредни навици, без да е необходима специална терапия. Много хора не правят разлика между астматичен спазъм, отхрачване и тежка кашлица, в резултат на което се лекуват погрешно и в неточния момент.
По своята същност кашлицата е естествен механизъм за защита на организма. Задейства се винаги, когато дихателните пътища се нуждаят от прочистване. Ако в тях попаднат дребни частици и микроби или се задържат секрети, мозъкът изпраща сигнал на мускулатурата около белите дробове да предизвикат кашлица. По този начин дихателните пътища се освобождават от дразнителите и се облекчава дишането.
Защитната реакция на организма може да се прояви при силно замърсен въдух и излагане на вредни емисии, след прекаляване с цигарите, при преяждане или приемане на твърде люта или кисела храна, при неволно задавяне, алергична реакция и много други случаи, в които не са намесени вируси или бактерии. Правилното различаване на безобидните състояния от опасните инфекции е от съществено значение за взимането на навременни и адекватни мерки за справяне с проблема.
СУХА КАШЛИЦА
Името подсказва, че това е кашлица, при която не се отделя секрет или той е в много малки количества. Нарича се още „непродуктивна“ и се характеризира с дразнещо, гъделичкащо или драскащо усещане в гърлото. Обикновено е симптом за възпаление на горните дихателни пътища, но може да бъде провокирана и от редица други здравословни проблеми – астма, алергия, киселинен рефлукс, сърдечна недостатъчност и други.
В своя естествен ход на развитие количеството на отделяните секрети постепенно се увеличава и в рамките на два-три дни сухата кашлица преминава във влажна. За лекарите това е сигнал за подобряване на състоянието, тъй като организмът по-активно се освобождава от вредните елементи и дразнители. В случай, че процесът се забави и сухата кашлица се задържи без промяна в продължение на повече от 1-2 седмици, е задължително да предприемете по-сериозни мерки и да се обърнете към лекар, който правилно да идентифицира причинителя.
Обикновено при суха и дразнеща кашлица се предписват средства, които отпускат гладката мускулатура на белите дробове и успокояват дразненията. Причината е, че твърде продължителната суха кашлица действа изтощително на организма и е способна сериозно да влоши качеството на живот. Може да доведе и до редица усложнения, сред които схващания, уринарна инконтиненция, силно главоболие, безсъние и повръщане.
Прочетете статиите ни "Суха кашлица - лечение", "Болки в гърлото" и "Моментално спиране на кашлица".
Кашлица - какво я провокира?
- Вирусна инфекция. При нея кашлицата продължава няколко седмици след като всички останали симптоми са отшумели. Влошава се нощно време и ако бъде оставена без лечение, провокира появата на бронхоспазми (контракция на гладката мускулатура на стените на бронхите и бронхиолите).
- Замърсена среда. Сухата кашлица се появява най-често при излагане на прах, дим, пари и химикали, излъчени в околната среда.
- Алергична реакция. Когато е придружена с често кихане, сърбящи очи и симптоми на сенна хрема, сухата кашлица издава алергична реакция, най-често алергичен ринит.
- Астма. При леките форми на заболяването, особено при деца, именно сухата кашлицата е белег за астматичен пристъп. Допълнително се наблюдават хрипове, учестяване на дишането, изпотяване, тежест и напрежение в гръдния кош.
- Лекарства. Възможно е кашлицата да се появи след прием на медикаменти за понижаване на кръвното налягане, каквито са т. нар. ACE инхибитори.
ВЛАЖНА КАШЛИЦА
При нея дихтелните пътища произвеждат по-обилен секрет, затова я наричат още „продуктивна“. Най-често се провокира от гъсти храчки, които се стичат в носоглътката и застояват във фаринкса (гърлото).
Честото кашляне и отделяне на храчки отново е защитна реакция, при която организмът се опитва да изхвърли болестотворните организми от белите дробове. За да подпомогнем този процес, в никакъв случай не бива да подтискаме влажната кашлица с медикаменти. Напротив, правилното поведение е да си набавим средства за подпомагане на отхрачването.
Влажна кашлица - какво я провокира?
- Простуда и грип. Всички вирусни инфекции, при които секретът се стича по задната част на гърлото, са виновни за влажната кашлица.
- Инфекции. В списъка са възпаленията на горните дихателни пътища и белите дробове, като синузит, бронхит, пневмония, туберкулоза.
- ХОББ. Хроничната обструктивна белодробна болест е едно от малкото заболявания, при които влажната кашлица е белег за обостряне и влошаване на състоянието, а не за подобрение.
- Рефлукс. Това е здравословен проблем, при който част от стомашното съдържимо се придвижва по хранопровода и попада в дихателните пътища. Получава се при наличието на т. нар. киселини в стомаха. Диагнозата е гастро-езофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), а пациентите често кашлят в легнало положение или се будят през нощта от задавяне.
- Тютюн. Порочно известно е, че цигарите съдържат стотици вредни вещества, които не само дразнят, но и вредят на белите дробове. Появата на влажна кашлица след консумация на тютюневи изделия е сигнал за силно дразнение на гърлото и хранопровода, а най-често е признак за увреждане на дихателните пътища. За да преодолеете проблема и да спрете да кашляте, трябва да се консултирате с пулмолог и разбира се, да спрете цигарите. Трябва да знаете също, че изчистването на белите дробове от токсините е бавен и продължителен процес, който не винаги успява да елиминира нанесените щети.
ЛАЕЩА КАШЛИЦА
Много често се среща в детска възраст и буквално „изправя косите“ на родителите, заради звука, който предизвиква. Кашлицата е силна и наподобява кучешки лай, тъй като засяга ларинкса, където са разположени гласовите струни. Нарича се още ларингитна кашлица, но е известна също, като КРУП. Обостря се през есенно-зимния сезон и често е придружена с висока температура. Трае не повече от седмица-две.
Лаеща кашлица - какво я провокира?
- Вируси. Най-често това са грипните или аденовируси, които атакуват гласните струни.
- Бактерии. Лаещата кашлица най-често е симптом на стафилококова или пневмококова инфекция и съответно се лекува с антибиотици.
- Алергени. Ако ларингитната кашлица се появява сравнително често, без наличието на вирусна или бактериална инфекция, причината трябва да се търси сред алергичните агенти в околната среда. Такива могат да са домашният прах, плесените, полените, тютюневият дим, определени храни или лекарства. Характерно за алергичната кашлица е, че тя се появява по всяко време на годината, няма сезонност и не е придружена от висока температура. Консултацията със специалист в случая е задължителна.
При появя на главоболие, може да приемате аналгин или парацетамол.
Разгледайте също и категорията продукти без рецепта - лекарства за кашлица.
Независимо кога и под каква форма се появява, кашлицата не е за подценяване. Винаги се нуждае от внимание и най-вече от правилно лечение. Опитайте се да идентифицирате причинителя и вземете мерки. В повечето случаи един горещ чай, повече витамини и противовъзпалителни средства ще свършат чудесна работа. Но ако кашлицата не си отива и се влошава, вместо да се подобрява, не се колебайте да потърсите лекар.
Прочетете също статията ни за кашлица при деца.