С наближаването на по-студените месеци от годината започва и сезонът на грипа и настинката. Усещането за отпадналост, умора и високата температура, придружени с кашлица, налагат повече почивка у дома и предприемане на адекватно лечение.
В тази статия ще разберете повече за това кои са най-често срещаните симптоми на грипа, какъв е инкубационният период, какви са методите за предпазване от него и по какъв начин се лекува той.
Какво представлява грипът?
Грипът е вид инфекциозно респираторно заболяване, причинено вследствие на инфекция с грипен вирус. В европейските държави най-често се проявява през зимните месеци под формата на сезонни грипни епидемии.
Симптоми на грип
Първоначално сезонният грип може да изглежда като настинка заради сходните симптоми на кихане, хрема и болки в гърлото. За разлика от нея обаче той настъпва бързо и често включва:
- задух;
- висока температура;
- главоболие;
- мускулни болки;
- отпадналост;
- запушен или течащ нос;
- болка в очите;
- суха и упорита кашлица;
- възпалено гърло;
- повръщане;
- диария.
Последните два симптома се проявяват по-често при малките деца, отколкото при възрастните.
Как се разпространява грипът?
Грипът представлява заразна инфекция, която се предава при пряк или непряк контакт с други хора. Това се случва по въздушно-капков път чрез кашляне или кихане, в следствие на което капчици попадат върху ръцете или се вдишват и навлизат в устата и носа.
Друг начин, по който можете да се разболеете от грип, е чрез докосване на замърсена и заразена повърхност — бюра, лаптопи, дръжки на врати, телефони, и др., а после да докоснете лицето си (носа, очите или устата).
Третият вариант за заразяване със сезонен грип е чрез директното му предаване — ръка-ръка, ръка-уста, ръка-очи, в случаите когато ръцете на здравия са имали контакт с тези на болния.
Уязвими групи
Всеки човек рано или късно се заразява със сезонен грип, но има група хора, които са по-уязвими и прекарват по-тежко вируса поради отслабена имунна система или повишен индекс на телесна маса. Изложени на по-висок риск от усложнения, причинени от инфекциозното респираторно заболяване, са:
- малките деца и бебета;
- възрастните хора над 65-годишна възраст;
- бременните жени или току-що станалите майки;
- кърмачките;
- страдащите от астма, диабет или сърдечни, бъбречни или чернодробни заболявания;
- хората, преживели инсулт;
- работещите в хосписи, болници, училища и др.
Инкубационен период на вируса
Заразата започва да се разпространява в организма около ден преди появата на първите симптоми и продължава до 5-7 дни след това. Малките деца и възрастните с отслабена имунна система са заразни за по-дълъг период от време.
Възможни усложнение при грип
Грипният вирус може да причини усложнения поради отслабената имунна система на болния. Те могат да доведат до вторична инфекция, когато бактерии заразят различни части на тялото, поради отслабения имунитет.
Усложненията могат да включват:
- тежка белодробна инфекция, по-известна като пневмония, водеща до остър респираторен дистрес;
- спонтанен аборт;
- проблеми и дефекти на невралната тръба в плода при бременна жена;
- бронхит;
- обостряне на астма;
- сърдечни проблеми;
- синдром на остра респираторна недостатъчност;
- ушна инфекция;
- инфекция на синусите.
Видове грипове
Грипните вируси постоянно се менят и се появяват различни щамове, като най-често срещаните са грип А, B, C, D. Първите два са сезонни и се прекарват по-тежко в сравнение с третия. За разлика от грип А и B, които се проявяват повече през зимата, грип C е целогодишен. Последният, грип D, се разпространява главно по животните, най-вече по добитъка.
Как се лекува грип
Независимо с кой щам на грипния вирус сте се заразили, има няколко основни стъпки за следване при лечение на грип. Те са:
- Прием на лекарства за облекчаване на симптомите при нужда, след консултация с лекар;
- Почивка;
Престой у дома, докато болният не се излекува напълно, за да предпази както неговото здраве, така и това на останалите; - Пиене на достатъчно количество течности — вода и чайове;
- Започване на лечение в рамките на два дни след появата на първите симптоми на грип.
Предпазни мерки срещу грип
Макар че не можете да се предпазите от грипа напълно, съществуват различни начини за предпазване от грип. Те са:
- ваксинация против грип;
- редовно миене на ръцете с вода и сапун;
- често проветряване на затворени помещения;
- избягване на търкане на очите с мръсни ръце;
- ограничаване на контакта с болни хора;
- закриване на устата и носа с лакът при кихане и кашляне;
- дезинфекция на повърхностите и използване на дезинфекциращи гелове или кърпички на спиртна основа;
- носене на маска на лицето;
- избягване на докосване на металните повърхности в градския транспорт;
- редовно почистване и дезинфекциране на играчките на бебетата и децата.
Разгледайте също нашите противогрипни лекарства.
Кога се налага ходенето до спешна помощ?
Потърсете незабавно медицинска помощ, ако при протичане на тежко заболяване имате следните симптоми:
- Затруднено дишане;
- Постоянни и не изчезващи болки в стомаха или гърдите;
- Припадъци;
- Внезапно виене на свят;
- Объркване;
- Треска;
- Упорито и непрестанно повръщане;
- Дехидратация;
- Подобряване на симптомите, последвано от рязкото им влошаване, придружено с треска и кашлица;
- Синкава кожа, нокти или устни;
- Прекалено малко уриниране или липса на такова.
Разлики между настинка, сезонен грип и коронавирус
Макар трите вида зараза да се предават по респираторен път, те се появяват вследствие на различни вируси: Ковид-19 се причинява от коронавируса SARS-CoV-2, настинката от риновирус, а грипът — от грипни вируси.
Можете да разпознаете признаците на настинка по дращенето в гърлото, затрудненото дишане през носа и кашлицата. Рядко се проявяват симптоми на лека температура, главоболие и умора. Те отшумяват за няколко дни.
Сезонният грип се характеризира с внезапна поява на висока температура, възпалено гърло, болки в мускулите и ставите, главоболие и суха кашлица. Втрисането, хремата, гаденето и изпотяването са други чести признаци на заразата. Ако грипът причини усложнения, може да доведе до развитие на пневмония или в много редки случаи — до възпаление на мозъка.
Коронавирусът се отличава с кашлица и висока температура. Болките в крайниците и гърлото се нареждат сред другите симптоми. В зависимост от щама признаците на болестта се развиват до загуба на обоняние и вкус, подуване на лимфните възли, конюнктивит, гадене, обща отпадналост, задух, болки в очите и др. Понякога Ковид-19 води до различни усложнения и възпалителни процеси. Периодът на лечение е по-продължителен в сравнение с настинката и грипа.
Тъй като коронавирусът и сезонният грип имат някои сходни симптоми, е най-добре да се изследвате за установяване на типа зараза и за предписване на адекватно лечение след консултация с лекар.
Грипът се проявява вследствие на грипен вирус най-вече през студените месеци от годината. Основните признаци на заразата са внезапно вдигане на висока температура, суха кашлица и възпалено гърло. Макар да няма гаранция, че разболяването от сезонен грип ще ви се размине, съществуват различни мерки за предпазване от грип. Част от тях са ваксинация, носене на маска, редовно почистване на ръцете и на повърхностите, до които се докосвате, както и избягване на контакт с болни хора.
Ако проявявате симптоми на грип, то е нужно веднага да предприемете мерки за облекчаването им. Препоръчително е това да се случи в първите 48 часа от появата им, за да избегнете влошаването им. При необходимост се допитайте до личния ви лекар, за да ви предпише подходящите медикаменти.
В тази статия научихте за това какво представлява грипът, кои са най-често проявяваните му симптоми, какво лечение да предприемете и какви са разликите между него, обикновената настинка и коронавируса.
Ако искате да прочетете други информативни статии на здравна тематика, разгледайте нашия здравен портал.
Онлайн аптека Subra