Липса на витамин D

За да функционира човешкият организъм правилно, той се нуждае от множество полезни вещества. Едно от тях е витамин Д, вероятно известно на много от вас като витамина на слънцето. Той е отговорен за редица процеси в тялото, като основната му роля е да се грижи за здравето на костите.

Макар и добре познат, витамин Д често остава пренебрегнат. Именно затова голяма част от населението страда от дефицит на това вещество. За да ви информираме относно липсата на витамин Д в организма, в тази статия ще поговорим за това от какво може да се причини и кои са някои от основните симптоми на това състояние. 

Какво представлява витамин Д 

Витамин Д е вещество, популярно с това, че е част от изграждането и грижата за костите. Освен това то играе ключова роля в поддържането на имунната система, мускулатурата и дейността на мозъчните клетки. 


Въпреки че е известно като витамин, веществото всъщност представлява хормон, който организмът може да създава сам. Неговото производство се стимулира основно от слънчевата светлина, която е и най-популярният източник на витамин Д. 

Какво представлява недостигът на витамин Д 

Както вероятно се досещате, дефицит на витамин Д означава, че в организма ви няма достатъчно количество от въпросното вещество. По-рано споменахме, че то е от особено значение за здравето на костите. Това е така, тъй като витамин Д помага на тялото да ползва наличния му калций, който е от ключово значение за поддържането на доброто състояние на костната система. Ако обаче нивата на веществото в организма ви са ниски, е възможно това да причини намалена абсорбция на калций, което от своя страна може да доведе до понижено количество на калций в кръвта и до свръхактивност на паращитовидните жлези.

Кого може да засегне липсата на витамин Д 

Ниските нива на витамин Д са често срещан проблем, който може да засегне всеки. Има обаче някои фактори, които могат да повишат риска от недостиг на веществото при някои от вас. 

1. Възраст

Една от основните причини за липса на витамин Д в тялото е възрастта. Сред най-застрашените са хората над 65 години, тъй като способността на организма им да произвежда витамина е значително намалена. Проблемът може да засегне и кърмачетата, особено тези, които се хранят единствено с кърма, понеже тя съдържа малко количество от полезното вещество. 

2. Цвят на кожата

Организмите на хората с по-тъмна кожа произвеждат витамин Д по-трудно. Това се дължи на факта, че те имат повече меланин - пигмент, който предпазва кожата от слънцето. 

3. Проблеми с придвижването 

Голяма част от хората, които имат проблеми с придвижването, рядко излизат от дома си. Заради състоянието си някои от тях постъпват в специализирани заведения, като например болници или старчески домове, което също може да бъде причина да не се показват редовно на слънце и да страдат от дефицит на витамин Д.

От какво може да се причини дефицитът на витамин Д

Дефицитът на витамин Д в тялото може да бъде причинен от множество фактори. Сега ще разгледаме част от основните сред тях. 

1. Заболявания

Има някои заболявания, които пречат на червата да абсорбират необходимото за правилното функциониране на организма количество витамин Д. Сред тях спадат кистозната фиброза, болестта на Крон, както и целиакията. 

Други възможни здравословни проблеми, които могат да причинят недостиг на витамин Д, са тези, свързани с бъбреците и черния дроб. В случай че страдате от подобно заболяване, има вероятност в тялото ви да няма достатъчно от ензимите, които преработват витамин Д така, че да може да бъде усвоен правилно. 

2. Наднормено тегло

Друг фактор, който влияе на количеството витамин Д в организма, е затлъстяването. Известно е, че то може да доведе до редица здравословни проблеми, включително високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и т.н. Поради големия брой мастни клетки, които възпрепятстват освобождаването на веществото, е възможно то да причини и недостиг на витамин Д, което от своя страна да се превърне в повод за развитие на други състояния. 

3. Операции за отслабване

Операциите за отслабване също могат да бъдат причина за понижено количество на витамин Д в тялото. Обикновено при тях се намалява размерът на стомаха или се поставя байпас. Това може да затрудни абсорбцията на полезните за правилното функциониране на тялото вещества, включително и на витамин Д. В случай че сте се подложили на подобна интервенция наскоро, е желателно да се свържете с вашия лекар. Той ще ви насочи към подходяща хранителна добавка, която да приемате, за да осигурите на организма си нужното му количество витамин Д. 

4. Недостатъчен прием на витамин Д

Друга честа причина за дефицит на витамин Д е недостатъчният му прием чрез храна или слънчева светлина. В случай че в менюто ви не присъстват достатъчно продукти, съдържащи витамин Д, ви съветваме към храненето си да включите:

  • мазни риби, като например сьомга, риба тон и скумрия;
  • дъгова пъстърва;
  • телешки дроб;
  • някои гъби;
  • яйчни жълтъци;
  • прясно мляко;
  • кисело мляко;
  • някои ядкови млека, като например соево, бадемово и овесено;
  • портокали;
  • банани;
  • манго;
  • киви;
  • кайсии;
  • ягоди;
  • малини;
  • боровинки.

Освен да се храните с продукти, богати на витамин Д, е желателно да се стараете да излизате на слънце всеки ден. Разбира се, когато го правите, е силно препоръчително да не забравяте да използвате слънцезащита. 

5. Прием на лекарства

Приемът на някои медикаменти също може да понижи нивата на витамин Д в тялото. Сред тях спадат:

  1. разхлабителните;
  2. кортикостероидите;
  3. лекарствата за понижаване на холестерола;
  4. медикаментите за предотвратяване на гърчове;
  5. лекарствата за туберкулоза;
  6. медикаментите за отслабване.

Без значение какъв лекарствен продукт приемате, е желателно да се консултирате с вашия лекар. Ако сметне, че е възможно въпросният медикамент да влияе на количеството витамин Д в организма ви, той ще ви насочи към подходяща хранителна добавка, с която да си го набавяте ежедневно. 

6. Трудна абсорбция на витамина от организма 

Дори и да консумирате голямо количество продукти с високо съдържание на витамин Д, да приемате хранителни добавки и да излизате ежедневно, има шанс тялото ви да изпитва затруднения в абсорбцията на полезното вещество. Това обикновено е свързано с проблеми със стомашно-чревния тракт, като например синдром на раздразненото черво, болести на панкреаса и т.н. Ако страдате от заболяване на храносмилателната система, е добре да се свържете с вашия доктор, за да ви даде полезни съвети по какъв начин да снабдявате организма си с достатъчно витамин Д, за да функционира той правилно. 

Симптоми на липса на витамин Д 

Липсата на витамин Д може да причини редица симптоми. Те са по-очевидни при децата, а недостигът на веществото при тях може да доведе до рахит. Някои от признаците на това състояние са: 

  1. неправилен растеж поради огъване на костите;
  2. мускулна слабост;
  3. болезненост в костите;
  4. деформации в ставите.

Оплакванията при възрастните пък са:

  1. постоянно усещане за умора;
  2. болка в костите;
  3. чести мускулни крампи;
  4. мускулна слабост;
  5. промени в настроението;
  6. депресия;
  7. често боледуване.

Имайте предвид, че е възможно дефицитът на витамин Д да не предизвиква никакви симптоми. Точно затова е желателно да изследвате нивата си на витамини и минерали редовно. 

Възможни усложнения

В случай че количеството на витамин Д в тялото ви е недостатъчно, е възможно това да доведе до някои усложнения. По-сериозните сред тях са:

  1. ниски нива на калций в кръвта (хипокалцемия);
  2. ниски нива на фосфат в кръвта (хипофосфатемия);
  3. остеомалация (омекване на костите).

Добрата новина е, че тези състояния са лечими. Разбира се, това би било възможно, ако вземете мерки навреме. Именно затова ви съветваме да не пренебрегвате нито един от симптомите, които споменахме по-рано. 

Лечение

Дефицитът на витамин Д е състояние, с което можете да се справите, ако предприемете нужните действия. Начините за това са няколко и сега ще обърнем внимание на всеки от тях.

Излизайте често

Едно от нещата, които можете да направите, за да се преборите с ниските нива на витамин Д в тялото, е да излизате навън често. Желателно е да прекарвате време на открито през най-слънчевите часове на деня, като изключение могат да правят летните месеци, когато слънцето е силно и опасно за кожата в тези часове от деня. В случай че нямате възможност да напускате дома си, ви препоръчваме да излизате на балкона или да стоите близо до някой прозорец, ако състоянието ви го позволява. 

Включете към менюто си храни, богати на витамин Д

Друг начин да нормализирате количеството на витамин Д в организма си е да включите към менюто си продукти, богати на веществото. За да бъдете сигурни, че се храните правилно, е желателно да се консултирате със специалист, който да изготви за вас хранителен режим, изцяло съобразен с нуждите на вашето тяло. 

Прием на хранителни добавки

В търговската мрежа се продават множество хранителни добавки, с чиято помощ да поддържате оптималните нива на витамин Д в тялото си. Естествено, преди да се насочите към покупката на подобен продукт, е добре да се свържете с лекар, който да ви препоръча конкретна добавка и да сподели с вас как да я приемате. В случай че пропуснете тази стъпка, съществува опасност да вземате по-голямо от необходимото за вашето състояние количество от веществото, което може да доведе до: 

  1. гадене;
  2. повишена жажда;
  3. често уриниране;
  4. слаб апетит;
  5. запек;
  6. усещане за слабост и дезориентация;
  7. нарушено равновесие;
  8. несвързана реч. 

Заключение

Липсата на витамин Д е проблем, който може да засегне всеки от вас, без значение от възрастта и здравословното състояние. Както разбрахте, дефицитът на веществото може да се превърне в повод за редица неприятни симптоми, които да възпрепятстват нормалното протичане на ежедневието ви. Надяваме се, че след прочита на статията ни вече знаете по-добре кои са начините, по които да се справите с недостига на веществото. 

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други полезни статии, можете да разгледате нашия здравен портал