Витамин C: ползи, прием и дозировка

Човешкият организъм е сложна система, изпълняваща различни функции, в която протичат всички жизнени процеси. За да работи пълноценно, той се нуждае от много минерали и витамини. Един от тях е витамин C, който трябва да се набавя чрез храна или хранителни добавки, защото не се произвежда в организма. Недостигът му може да повлияе негативно върху здравословното състояние на човек, причинявайки редица заболявания и проблеми в развитието на тялото особено в ранна детска възраст.

В тази статия ще научите повече за това какво представлява, кои са основните му функции и ползи, както и каква е препоръчителната дневна дозировка. 

Какво представлява витамин C

Известен и под името L-аскорбинова киселина, той е основно хранително вещество, което участва в много жизнени процеси. 

Витамин C се отличава с антиоксидантни свойства, като неутрализира въздействието на свободните радикали — молекули, увреждащи клетките и водещи до поява на редица заболявания. Ако броят им в организма се завиши, се развива т.н. оксидативен стрес (ОС). В такива случаи аскорбиновата киселина е незаменим помощник в борбата с ОС, тъй като подсилва имунната система. По този начин се намалява рискът от рак, инсулт или сърдечно-съдови болести.

Като водоразтворимо вещество, той се разтваря във вода и се доставя до тъканите в тялото, но не се съхранява или произвежда в човешкия организъм. Това и налага неговият прием да идва от храни или хранителни добавки. Тялото усвоява необходимите му количества от витамина, а неизползваните се изхвърлят чрез урината.

За какво помага витамин C

Аскорбиновата киселина участва в метаболитни процеси на клетъчно ниво и като помощна ензимна молекула за пренос на вещества. Друга нейна функция е да извършва електролитния транспорт в клетките в митохондрия. 

Освен това витамин C се приема при поява на начални симптоми на грип и настинка, тъй като подобрява работата на белите кръвни телца. Фактът, че повишава клетъчния имунитет и участието му в синтеза на колагена, го превръща в чудесно средство, използвано в борбата срещу бръчките и стареенето.

Не на последно място консумацията на витамина подобрява работата на мозъка и дава енергия на тялото.

Какви са ползите от приема на витамин C?

Освен гореспоменатите функции аскорбиновата киселина изпълнява други дейности, носещи ползи на човешкия организъм и неговото здраве. Сред тях са:

  • Подсилване на имунната система;
  • Подобряване състоянието на зъбите, венците, очите и кожата;
  • Предотвратяване на пристъпите на подагра;
    и други.

В следващите редове ще разберете повече за широкоспектърното му действие и ще си отговорите на въпроса “За какво е нужен витамин C?”.

Подсилване и поддържане на имунната система

Аскорбиновата киселина е едно от първите средства, към които болните от грип или настинка прибягват при лечението си. Това е така, защото тя действа стимулиращо на имунната система, за да функционира правилно. 

Витаминът е помощник на организма, когато тялото трябва да се справи с различни видове инфекции и със заздравяване на рани.

Подобряване на състоянието на зъбите, венците, очите и кожата

Една от ключовите роли на витамин C е, че той освобождава организма от натрупаните в него свободни радикали, увреждащи клетките и водещи до стареене и хронични заболявания.

Както вече се спомена, участва и в образуването на колагена. Така подпомага възстановяването на кожата, като предотвратява изсушаването ѝ и облекчава зачервяванията. 

Редовният му прием действа благотворно на микросъдовата система. Честата консумация на витамина възпира падането на зъбите и кръвоизливите в очите, подобрявайки състоянието на роговицата. Така може да предпази очите от негативното влияние на ултравиолетовите лъчи.

Предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания

Витамин С помага за понижаване на холестерола и на кръвното налягане при хора с хипертония. Аскорбиновата киселина облекчава работата на кръвоносната система и тази на сърцето. Благоприятното действие от приема на витамина се увеличава, ако бъде усвоен заедно с витамин А.

Облекчаване на подаграта

Това заболяване е вид болезнен артрит, засягащо предимно ставите и меките тъкани на краката и ръцете. Подаграта се причинява от излишна пикочна киселина в кръвта, която предизвиква образуването на кристали в ставите. Те, от своя страна, са причина за появата на възпаление. 

Проучване от Медицинския университет в Лодз от 2021-ва година показва, че по-високите нива на витамин C в тялото повлияват положително върху пуриновия метаболизъм. Той благоприятства за намаляването на нивата на пикочна киселина в организма.

Въпреки това е нужно да се направят още изследвания, за да се докаже със сигурност ползата от аскорбиновата киселина върху т.н. “болест на кралете”.

Облекчаване на  желязодефицитната анемия

Анемията е заболяване, при което кръвта на болния не съдържа достатъчно количество червени кръвни клетки, чиято функция е да пренася кислорода от белите дробове до тъканите на тялото. Често при анемията се наблюдава недостиг на желязо, нужен за производството на червените кръвни клетки.

Приемът на витамин C под формата на добавки или чрез храна и желязо имат положителен ефект върху организма. Имайте предвид, че резултатите от консумацията на киселината и минерала зависят от вида на желязото, което сте приели.

Предпазване от натрупване на вредни вещества

Витамин C се свързва с вредните вещества в тялото и спомага за изхвърлянето им от него чрез урината. При пушачите приемът на киселината трябва да е по-висок поради повечето токсини, които се натрупват в организма заради пушенето на цигарите.

Участие в синтеза на важни вещества

Витамин C участва в процеса на образуването на допамин, карнитин, както и в тези за  усвояването и метаболизма на фолиева киселина, мед,  желязо и т.н.

Източници на витамин C

Храни богати на витамин C

Аскорбиновата киселина не се синтезира по естествен начин в човешкия организъм. Затова трябва да се набави чрез:

  1. Храна — съществуват различни видове плодове, зеленчуци и други храни, които са богати на витамин C. Чрез включването им в добре балансирана здравословна диета човек може да си набави нужната всекидневна доза без проблем.
  2. Хранителни добавки с Витамин С — те са друга опция, която  се предлага във всяка физическа или онлайн аптека. Могат да се открият таблетки, дъвчащи, течни, както и варианти на прах.

Храни, богати на витамин C

Най-добрият начин за доставяне на достатъчно количество витамин C е чрез храната. Това е вкусно и здравословно решение за набавяне на витамина, което също така ще ви засити и ще ви даде нужната за деня енергия. 

Храните с най-високо съдържание на аскорбиновата киселина, които можете да намерите на пазара или в магазина, са:

  • Червен пипер;
  • Цитруси (портокали, лимони, грейпфрут);
  • Ягоди;
  • Броколи;
  • Домати;
  • Брюкселско зеле;
  • Папая;
  • Манго;
  • Карфиол;
  • Киви.

Препоръчителна дозировка

Консумацията на храни, богати на витамин C, или приемът на съответните хранителни добавки варира според възрастта и пола на човека, който си набавя витамина. 

За възрастни от мъжки пол препоръчителната дозировка на ден е, както следва:

- 19 – <30 год. — 110 мг;
- 30 – <60 год. — 110 мг;
- 60 – <75 год. — 110 мг;
- 75+ год. —110 мг.

Приемът на витамин C за жени следва да е:

- 19 – <30 год. — 95 мг;
- 30 – <60 год. — 95 мг;
- 60 – <75 год. — 95 мг;
- 75+ год. — 95 мг.

Имайте предвид, че дозата се увеличава с 35 мг дневно за пушачите.

Бременност и прием на витамин C

Дневната доза витамин C за бременните и кърмачки се различава от останалите. За бъдещите майки тя е 105 мг, а за тези, които кърмят —  155 мг.

Препоръчителен прием на витамин C при деца и бебета

Децата и новородените се нуждаят от по-малко количество аскорбиновата киселина на ден. За бебета до 6-месечна възраст приемът е 25 мг. От половин година до седмата препоръчителната доза е 30 мг. 

За момчета между 10 и 14 години тя се увеличава на 70 мг, а за тези от 14 до 19 години е 100 мг. За момичетата между 10-14 дозировката е същата. Тийнеджърките между 14-19, от друга страна, трябва да приемат 90 мг дневно.

Недостиг на витамин C

Витамин Ц

Редица фактори са причина за недостатъчния прием на витамин C (хиповитаминоза) — при повишена употреба на цигари и алкохол, при бременност, отслабнала имунна система, неправилна и небалансирана диета, физическо или психическо натоварване и др. 

Той най-често води до развитието на скорбут — болест, която се характеризира с болки в мускулите, падане на зъбите и кървене от носа и венците. За да избегнете това, трябва да консумирате храни, богати на аскорбиновата киселина. 

Ако се притеснявате, че в организма ви няма достатъчно количество витамин C, следете за следните симптоми:

  1. Суха и груба кожа;
  2. Кървене на венците;
  3. Болки в костите и ставите;
  4. Трудно зарастващи рани;
  5. Липса на апетит;
  6. Влошена концентрация;
  7. Анемия;
  8. Лесна поява на синини;
  9. Бели петна върху ноктите.

Предозиране с витамин C

Препоръчително е да се внимава в желанието да се набави достатъчно количество аскорбиновата киселина, да не се получи обратен ефект и да се стигне до предозиране. 

В такива случаи резултатът води до:

  1. Гадене;
  2. Повръщане;
  3. Диария;
  4. Стомашни спазми.

Затова преди прием е препоръчително да се направи консултация с лекар, който да ви помогне да съобразите честота на прием и дози с вашите индивидуални нужди.

Витамин С е хранително вещество, необходимо за растежа, развитието и възстановяването на всички телесни тъкани. Аскорбиновата киселина взима участие в редица функции на организма. Част от тях са образуването на колаген, усвояването на желязо, подсилването на имунната система, заздравяването на рани и поддържането на доброто състояние на хрущялите, костите и зъбите.

Друга ключова роля, която витаминът има в организма, е на  антиоксидант, който предпазва от увреждания, причинени от свободни радикалите, както и от токсични химикали и замърсители като цигарения дим. Свободните радикали могат да се натрупват и да допринесат за развитието на сърдечно-съдови заболявания, артрит и рак.

Заради множеството ползи, които носи на тялото, и подобряване на качеството на неговите функции, ежедневният прием на витамин C е жизненоважен.

Ако искате да прочете други информативни статии на здравна тематика разгледайте нашия Здравен портал.