Моментално спиране на хрема - възможно ли е

Сигурно често ви се е искало да спрете силната упорита хрема бързо, да не ви боли носът от постоянното духане и бърсане на секрет и да нямате джобове, пълни с носни кърпички.

Течащият или запушен нос е истинско изпитание, което може да окаже влияние на цялото ви ежедневие, и да попречи на спокойния нощен сън. В статията ще разгледаме какви методи могат да помогнат при упорита хрема и възможно ли е нейното моментално спиране.

Упорита хрема - причинители

Упоритата хрема е изключително неприятно неразположение. Предизвиква се от възпалителен процес в областта на носоглътката и прекомерно производство на слуз в носните кухини, което води до поява на воднисти секрети. Тези секрети могат да се стичат и по задната част на гърлото, като това състояние е известно като задна хрема.

Хремата може да е със или без запушване на носа, което се причинява от възпаление на лигавицата и носните проходите. При наличие на запушване дишането често е по-затруднено.

Сред най-честите причинители на хрема са:

  1. вируси
  2. алергени (прах, полени)

Те предизвикват раздразнение в лигавицата на носа и синусите, отключващо производството на чиста слуз, която да улови дразнителя и да го изхвърли от организма.

Стоп на хремата

В случаите, когато ви измъчва само хрема и нямате съпътстващи симптоми като втрисане, болки в тялото или някакъв по-специфичен проблем (като алергия или синузит), различни варианти могат да ви помогнат да се справите с неприятното състояние.

Средства за хрема – лечение

Най-важно при случаи на назална конгестия е да поддържате тялото хидратирано с много течност, както и да следите за добра влажност в зоната на носа. Това ще помогне за по-голям комфорт, докато се справите с хремата.

Приемайте повече вода или чайове, които да спомогнат за разреждане на слузта, произвеждана в синусите и носа, и по лесното ѝ изхвърляне. Ако нивото на хидратация не е много добро, то тази слуз се сгъстява и добива лепкава консистенция, която е трудна за изхвърляне и води до по-голямо запушване на носа.

Вместо напитки като кафе и такива с алкохол, водещи до дехидратация, изберете топли билкови чайове, които спомагат за отваряне на дихателните пътища. Част от билките в тях имат деконгестивно, противовъзпалително и антихистаминово действие, като лайка, джинджифил, мента, анасон, коприва.

Може да вдишвате парата от чая между отпиванията, за допълнително затопляне на лигавицата и прочистване. Топлата течност ще има благоприятно и успокояващо действие и ако имате възпалено гърло.

Освен от топлия чай, може да се погрижите за себе си и с помощта на инхалации над тенджерка с топла вода или с уред като инхалатор. Проучване от 2019-та година показва, че вдишването на топлите пари значително намалява натрупването на слуз, предизвикано от алергичен ринит. Затова и вземането на горещ душ често е сред първите съвети при проблеми с хрема и синусите. Горещите изпарения от душа помагат тялото и особено лицето, където е съсредоточен проблемът, да се затопли и отпусне. Това помага за по-лесното изтичане на слузта и облекчаване на упоритата хрема.

Но вземането на горещ душ не е единственият начин да вдишвате топли пари. Нека разгледаме и как парните инхалации, инхалаторите и овлажнителите за въздух могат да помогнат при проблем с хрема.

Как да си направите парна инхалация при упорита хрема

За да си направите парна инхалация загрейте вода в малка чиста тенджера, но следете да не заври. Свалете от котлона и наведете лице над съда, за около 5-10 минутки. Затворете очи и просто вдишвайте през носа. Можете да покриете главата с кърпа за още по-голям ефект. Отпуснете се, а ако ви стане прекалено горещо си правете почивки. 

Може да правите парните инхалации сутрин или вечер, като е препоръчително да не излизате веднага след тях, а да изчакате около час – два. Към водата може да добавите няколко капки етерични масла като евкалипт, мента, бор или просто малко сухи билки като лайка.

Силно препоръчително е да сте направили консултация със здравен специалист, преди да използвате етерични масла и да сте сигурни, че нямате непоносимост към тях. Винаги проучвайте каква марка масла вземате, качествена ли е, и правете тест за поносимост върху кожата. Слагат се една-две капки масло на сгъвката на ръката и се изчаква, като при реакция мястото се измива.

Използване на инхалатор при упорита хрема

момче с хрема

Един от най-ефикасните и полезни уреди при хрема е инхалаторът. Той е преносимо устройство, което най-често работи с батерии, доставящо лекарства или физиологични разтвори до белите дробове чрез вдишване. Процесът става с помощта на маска за лице, мундщук, или накрайник за нос.

Инхалаторите са подходящи за използване както от възрастни, така и от деца. За малчуганите има модели, изглеждащи като животни, които да помогнат за по-лекото и забавно протичане на сеанса и цялостно приятно изживяване за детето. Респираторните проблеми са често срещани и при най-малките членове на семейството, които тепърва изграждат имунитет, поради което се предлагат и подходящи за бебета инхалатори Omron, които да помогнат за облекчаване на дишането и справяне с упорита хрема при бебчетата.

Тези уреди са лесни за сглобяване, употреба и пренасяне, което позволява да ги вземете с вас дори и при пътуване, ако се налага. Не забравяйте след всяко използване да почистите и дезинфекцирате уреда според инструкциите на производителя. Тази стъпка е много важна, за да не се превърне инхалаторът в благоприятно място за развитие на мухъл и бактерии, които да влошат проблемите със синусите.

Използване на дифузер

Следенето за това въздухът в стаята да е с достатъчна влажност, а не сух, също има значение при проблеми с хрема. В тази задача могат да помогнат овлажнителите. Те работят на съвсем прост принцип – превръщат вода в пара, като така овлажняват обикновено сухия въздух поради използването на отоплителни уреди в затворени помещения. С вдишването на овлажнен въздух, слузта в носа се разрежда и се улеснява изчистването на синусите. Това разбира се води и до тяхното успокоение, и до подобряване на проблема с упорита хрема.

Дифузерът може да се използва с вода или с етерични масла, ако нямате проблем с тях. Друг бонус на този уред е, че е чудесна алтернатива за арома терапия. С него няма нужда от ароматизатори или ароматни свещи, които често при горене отделят вредни и дори токсични за организма субстанции. Чистият овлажнен въздух в стаята допринася не само за облекчаване на проблем с хремата, но и за облекчено дишане, пълноценен сън, подобрен фокус и други.

Използване на спрей за нос за моментално спиране на хрема

момиче с хрема

Спрей за нос, наричан и назален спрей, е често решение при проблем с хрема и запушен нос. Има различни варианти, като едни са само с рецепта от лекар, а други се продават свободно.

Сред свободно продаваните най-популярни и за възрастни, и за деца са физиологичните разтвори с морска вода. Те са чудесен вариант не само при проблеми с хрема и обилна носна секреция, но и за поддържане на назална хигиена и дори могат да помогнат за подобряване на качеството на съня. Други варианти без рецепта включват спрейове за нос с натурален състав като спрей с етерични масла или с билки.

Други методи за справяне с упорита хрема

Поставяне на топли компреси върху челото и зоната около носа два-три пъти дневно би могло да помогне при упорита хрема. Топлината засилва кръвообращението в областта, в която е поставен компресът, и спомага за успокояване на напрежението в синусите. Най-лесен начин да направите топъл компрес е да намокрите чиста кърпа с топла, но не гореща вода, да я изстискате и след това да я поставите върху двете зони за 15-20 минути.

Може да използвате и готов разтвор като Кармолис, който е подходящ при главоболие, простудни заболявания, болки в гърлото и хрема. Разтворът може да се използва директно за нанасяне върху кожата, като втриете малко от него в зоната на челото, слепоочията и врата, или за инхалаторно приложение. Разбира се, винаги следвайте препоръчителните методи за използване от производителя и не използвайте при непоносимост към някоя от съставките или в други противопоказни случаи, посочени в листовката.

Лекарства при упорита хрема

Ако хремата е по-упорита и не може да се справите с нея за няколко дни до седмица, е възможно да има свързан проблем като вирусно заболяване или алергия. В такъв случай е добре да се консултирате с вашия лекуващ лекар или УНГ специалист за медицински напътствия и прием на лекарствени препарати с рецепта.

При алергия е препоръчително да се установи алергена и да се избягва контакт с него. Това е доста трудна и често невъзможна задача, поради което лекуващият лекар може да предпише и следните лекарства:

  • антихистамини;
  • назални и/или перорални кортикостероиди;
  • спрейове за нос.

Чест въпрос, който възниква при такъв проблем е дали става въпрос за алергичен ринит или за сенна хрема. Отговорът е, че това е едно и също състояние, като названието „сенна хрема“ е по-познато и използвано. При това състояние носът или очите влизат в контакт с вещества, към които сте чувствителни, които са алергенът. Те могат да са полени, акари, плесени, животински пърхот или други вещества. Прочетете повече за сенната хрема.

В статията ви споделихме полезни съвети за моменталното спиране на хрема. Макар тя на пръв поглед да изглежда като безобидно и единствено дразнещо състояние, тя е показател, че в организма протича имунна реакция, която да се пребори с проблема. Това би могло да доведе до поява и на умора, която да наложи да си дадете малко повече почивка и дори да обмислите прием на хранителни добавки или пробиотици, които да повишат защитните сили на организма и да помогнат за по-леко и бързо възстановяване.

Старайте се да сте хидратирани и останете у дома за ден-два, за наистина качествена почивка и да не разболеете околните. Духайте често носа си, за да помогнете за прочистването и не пропускайте да миете ръцете си редовно и да поддържате повърхностите около вас чисти и дезинфекцирани.

При поява на болки в гърлото, може да приемате аналгин или парацетамол.

Ако искате да прочете други информативни статии на здравна тематика разгледайте нашия Здравния портал на онлайн аптека Subra.