Топлите слънчеви дни ни предразполагат да прекараме повече време на открито. Понякога, в стремежа да се радваме на слънцето обаче забравяме да предпазим кожата и в края на деня се оказваме с червена, пламтяща кожа и объркване какво да предприемем.
В статията ще разгледаме основните причини за слънчево изгаряне, какви продукти могат да помогнат за облекчение на състоянието и защо превенцията и най-вече използването на слънцезащита са толкова важни.
Изгаряне от слънцето – причини
Ако прекарвате повече време на открито, важно е да предпазите кожата си от вредното въздействие на слънчевите лъчи. Бъдете внимателни, дори и времето да е лошо, вие пак може да изгорите в облачен ден – до 80 процента от UV лъчите могат да проникнат през облаците.
Слънчевото изгаряне е вид увреждане на кожата, което възниква, когато кожата е изложена на твърде много ултравиолетова (UV) радиация от слънцето.
То може да засегне всеки, но някои хора са по-податливи на изгаряне. Това зависи в голяма степен от тип на кожата, като хората със светла кожа са изложени на по-голям риск.
Други рискови фактори за слънчево изгаряне са:
- Светъл тен и червена коса;
- Анамнеза за слънчево изгаряне;
- Дълги периоди работа на открито;
- Прием на лекарства, които са фотосенсибилизиращи (правят вероятността от изгаряне по-висока).
Някои често използвани лекарства без и с рецепта могат да направят кожата по-чувствителна към слънчевите лъчи. Поради това е препоръчително да сте наясно с характеристиките на лекарства и козметика, които използвате.
Например антибиотици, нестероидни възпалителни лекарства (като ибупрофен) и лекарства за понижаване на холестерола предразполагат към фоточувствителност кожата.
Козметични продукти с киселини (например AHA киселина) също повишават чувствителността към слънце.
Консултирайте се с фармацевт или специалист за страничните ефекти на лекарствата, които приемате.
Какви са симптомите след изгаряне от слънце?
Симптомите при изгаряне от слънце може да са различни при всеки, в зависимост от организма му и време на излагане. Те може да варират от леко зачервяване и дискомфорт до силна болка или образуване на мехури. Важно е мехурите да не се чешат или пукат, защото това може да доведе до инфекция.
Трябва да се потърси медицинска помощ при поява на:
- Силно главоболие, треска, гадене, слабост, объркване, висока температура;
- Поява на големи мехури по тялото или лицето;
- Силно подуване на засегнатата област;
- Болки в очите или промяна в зрението;
- При усещане за влошаване, въпреки грижите у дома.
Трябва да се потърси незабавно медицинска помощ при изгаряне от слънцето и треска с повръщане, объркване, дехидратация, студена кожа, замаяност или отпадналост.
Щети на кожата след слънчево изгаряне
Макар симптомите на изгарянето да са временни, нанесените на кожата щети са перманентни и могат да доведат до дълготрайни увреждания като преждевременно стареене и повишен риск от рак на кожата. Дори и човек да има тен и кожата да не е червена, а само леко розова, рискът от увреждане при повтарящи се слънчеви изгаряния съществува.
Промените в кожата, причинени от UV светлина, наричани и фотостареене, включват:
- Отслабване на здравината и еластичността на кожата заради отслабена съединителна тъкан;
- Дълбоки бръчки;
- Суха и загрубяла кожа;
- Фини червени вени по бузите и около носа;
- Лунички;
- Тъмни или обезцветени петна по лицето, гърба, раменете, гърдите;
Какво да правим при изгаряне от слънце?
Вземането на мерки при слънчево изгаряне е важно за поддържане на здрава кожа и намаляване на риска от дългосрочно увреждане. Това може да се постигне чрез използване на слънцезащитен крем с висок SPF, носене на защитно облекло като шапки и ризи с дълги ръкави и избягване на пряка слънчева светлина в пиковите часове.
Ако се появи слънчево изгаряне, важно е да предприемете стъпки за успокояване на кожата и намаляване на възпалението.
1. Първата стъпка при лечението на слънчево изгаряне е да се скриете от слънцето.
Избягвайте слънцето и стойте на сянка до излекуване на изгарянето, защото допълнително излагане на слънце може да влоши състоянието;
2. Нанасяне на студен компрес на кожата за успокояване на паренето и болката.
За да намалите болката и подуването при слънчево изгаряне, охладете кожата със студен компрес или хладна вана или душ. Водата ще помогне за понижаване на температурата на кожата, намалявайки възпалението и дискомфорта. Избягвайте използването на гореща вода, тъй като тя може допълнително да увреди и без това чувствителната кожа. Може да вземате хладен душ няколко пъти през деня. След това внимателно подсушавайте кожата с мека кърпа, за да избегнете дразнене.
3. Бани с фино смлени овесени ядки
Овесената ядки имат успокояващи свойства, които могат да осигурят облекчение за изгорена от слънцето кожа. Помислете за вземане на вана с тях, като добавите фино смлени овесени ядки към хладка вана. Стойте за около 15-20 минути и след това внимателно се подсушете. Ядките ще помогнат за овлажняване на кожата и намаляване на възпалението.
4. Налагане на студена, влажна кърпа върху засегнатата област за 15 до 20 минути, няколко пъти на ден.
Не използвайте лед директно на кожата за бързо облекчение, защото това може да я увреди допълнително.
5. Нанасяне на овлажняващ крем или гел от алое вера, за да рехидратирате кожата отново и да успокоите подуването.
Слънчевото изгаряне може да изсуши кожата, така че е важно редовно да овлажнявате засегнатата област. Използвайте нежен овлажнител без аромат, като гел от алое вера или овлажняващ лосион, за да успокоите кожата и да предотвратите беленето. Например успокояващ балсам за лице и тяло като този на La Roche-Posay Lipikar с термална вода, който възвръща баланса и предпазва естествената бариера на кожата. Друг подходящ продукт е хидратиращият лосион за лице и тяло от CERAVE с хиалуронова киселина и серамиди, който има лека текстура, но помага кожата да е хидратирана през целия ден.
6. Прием на течности
Слънчевото изгаряне също може да причини дехидратация, така че е важно да пиете много вода, за да попълните загубените течности и да подпомогнете лечебния процес. Водата е най-добрият избор, но можете също да пиете и други напитки, които съдържат електролити, като спортни напитки или хранителни добавки прахчета, които се разтварят във вода. В допълнение, помислете за консумация на храни с високо съдържание на вода като диня, краставици и цитрусови плодове, които могат да осигурят добро количество вода и основни елементи.
7. Болкоуспокояващи при слънчево изгаряне?
Ако изпитвате болка вследствие на изгарянето на кожата, можете да приемете и болкоуспокояващи лекарства без рецепта. Тези лекарства могат да бъдат ефективни при възпалението и болката от слънчево изгаряне, но е важно да следвате препоръчителната дозировка и да се консултирате със здравен специалист, ако имате някакви медицински състояния или притеснения.
В тежки случаи слънчевото изгаряне би могло да доведе до дехидратация, ниско кръвно и силна слабост, и дори изпадане в шок. При съмнения за тежко изгаряния трябва да се потърси незабавно медицинска помощ. Лекарите могат да оценят тежестта на слънчевото изгаряне и да препоръчат подходящо медицинско лечение, ако е необходимо.
За колко време минава слънчево изгаряне?
Всяка част от тялото може да изгори, дори и ушите, косата и скалпа, устните, както и очите, които са много чувствителни към UV лъчите. Ако сте с леки и ефирни дрехи е възможно ултравиолетовата светлина да достигне до кожата.
Може да не забележите слънчевото изгаряне веднага, а чак след няколко часа. Това се дължи на факта, че слънчевите лъчи причиняват първо невидими увреждания на кожата, а по-късно се появяват и първи симптоми като зачервяване, болка и парене.
Обикновено от 24 до 36 часа след излагане на слънце състоянието е най-лошо. Може да му отнеме от няколко дни до няколко седмици, за да премине. В този период може да има и усещане за сухота и сърбеж на кожата, както и лющене.
С какво да се мажем при изгаряне от слънце?
Слънчевото изгаряне може да изсуши кожата, което прави необходимостта от възстановяване на влагата. Използвайте нежни овлажнители или кремове без аромати, за да успокоите засегнатата област. Потърсете продукти, съдържащи съставки като алое вера, хиалуронова киселина, невен или лайка, които могат да помогнат за хидратиране на кожата и да насърчат заздравяването. Избягвайте да използвате продукти с петрол или съставки на петролна основа, тъй като те могат да задържат топлината и да забавят заздравяването.
Невенът е известен с противовъзпалителните си и успокояващи свойства, а крем с невен би могъл да помогне в грижата и възстановяването на кожата.
Алое вера е естествен растителен екстракт, известен със своите успокояващи и лечебни свойства.
Прилагането на гел от алое вера върху изгорена от слънце кожа може да помогне за облекчаване на болката, намаляване на възпалението и насърчаване на заздравяването на кожата. Гелът образува защитна бариера върху увредената кожа, като осигурява влага и помага за предотвратяване на инфекция.
Продукт с алое, който да ви помогне след прекарано време на слънце, е Cabana After Sun гел с алое - помага за охлаждане, успокояване и освежаване на кожата след слънчеви бани. След използване, кожата е мека и спокойна. Макар да има полезни свойства, алоето не се препоръчва при малки деца. Винаги спазвайте указанията на опаковката на продукта.
Предлагат се без рецепта спрейове и кремове за облекчаване на слънчево изгаряне, които могат да осигурят временно облекчение от болка и възпаление. Те обикновено съдържат съставки като лидокаин, антихистамини, пантенол или ментол, който осигурява охлаждащ ефект и помага за успокояване на засегнатата област. Сред по-популярните спрейове и кремове за възстановяване на кожата след изгаряне са Пантенол Медикал спрей, Дефламол, Псило-балсам и Фенистил. Винаги е препоръчително да направите консултация със специалист или фармацевт кой продукт ще е най-подходящ за вашите нужди. Следвайте инструкциите на етикета на продукта и използвайте според указанията.
Слънчево изгаряне – превенция
Слънчевото изгаряне може да бъде болезнено и да причини неудобство, но има няколко неща, които можете да направите, за да облекчите дискомфорта и да насърчите заздравяването. Охлаждането на кожата, овлажняването, поддържането на хидратация, приемането на болкоуспокояващи без рецепта и избягването на по-нататъшно излагане на слънце са ефективни начини за лечение на слънчево изгаряне. Превенцията обаче е ключова, така че не забравяйте да предприемете стъпки, за да защитите кожата си от вредните слънчеви лъчи.
Винаги използвайте слънцезащита, дори в градска среда, за да сведете до минимум риска от увреждане на кожата и косата от слънчевите лъчи.
1. Слънцезащита за коса
Слънцето, особено в комбинация с плаж и морска вода, може да подейства много изсушаващо на косата и да доведе до нейното увреждане. За да я предпазите може да използвате слънцезащитен продукт по време на излагане и подходящи продукти за коса за след това.
Например шампоан за след слънце ще помогне да върнете влагата в косата и да не я усещате така суха. Може да откриете продукти с пшеничен зародиш, шеа и други хидратиращи съставки, които да ви помогнат. Вариантът да изберете и комплект за цялостна грижа за косата и кожата е добър, защото продуктите от един бранд обикновено действат по-добре заедно.
2. Слънцезащита за тяло
Продуктите за грижа за след излагане на слънце (after sun), помагат не само за освежаване, но и за хидратиране и възстановяване на кожата. В тях често ще откриете съставки като пантенол, витамин Е, какаово, кокосово или шеа масла, алое вера, ментол за грижа и охлаждане на кожата, както и за бърза регенерация и възстановяване на кожата.
Изборът на такива продукти е голям – от освежаващи и хидратиращи спрейове за след слънце, балсами и охлаждащи гелове до богати млека за много суха кожа.
3. Слънцезащита за лице
Препоръчително е да се използва слънцезащита за лице с минимум 30 фактор, която да се нанася редовно дори и да не сте на плаж, а в града. Според типа на вашата кожа може да изберете флуид – лека формула, подходяща за мазна кожа или крем - подходящ за суха кожа. За забързано градско ежедневие може да носите малки спрей слънцезащити, които са много удобни за чанта и бързо освежаване на защитата.
Хидратиращият крем за лице CERAVE AM с SPF 30 и комбинация от есенциални серамиди, ниацинамид и хиалуронова киселина, предпазва от слънчевите лъчи, бори се с преждевременно стареене и същевременно се грижи за възстановяването на защитната кожна бариера.
Матиращият флуид за лице от Vichy е подходящ за мъже и жени със смесена към мазна кожа. Предпазва кожата от слънчевите лъчи, укрепва и успокоява, без неприятен завършек с лъщене. Хипоалергенната му формула е подходяща и за чувствителна кожа.
Ако искате продукт с цвят, с който да прикриете зачервяване или несъвършенства, може да изберете оцветен такъв с висок фактор като La Roche-Posay Anthelios UVMUNE 400 SPF 50+
4. Слънцезащита за деца
Кожата на децата е по-малко способна да се защити от наранявания, включително и слънчеви. Бебета под шест месеца и подрастващи не трябва да се излагат на директно слънце, и се препоръчва да са с шапки с периферия и леки дрехи, които покриват ръцете и краката. Следете да не се обезводнят в горещото време и да са далеч от пряка слънчева светлина.
Дори и когато са малко по-големи, предпазването на нежната детска кожа от слънцето е много важно, особено ако те са постоянно на слънце, например на плаж или на басейн. Тогава трябва да нанасяте слънцезащитен спрей за деца след всяко намокряне и да се стремите да носят шапки и подходящо облекло през времето извън водата. Може да изберете комплект със слънцезащита за деца, който да включва продукт за лице и продукт за тяло. Често в тези комплекти може да откриете и бонус играчка за детето или удобна лятна чанта.
Какъв е най-добрият начин да избегнете слънчево изгаряне?
Най-добрият начин да избегнете слънчево изгаряне е да го предотвратите изцяло. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да останете в безопасност на слънце:
- Носете защитно облекло, като шапка и риза с дълги ръкави;
- Използвайте широкоспектърен слънцезащитен крем с висок SPF често и щедро. Използвайте водоустойчив, широкоспектърен балсам за устни и слънцезащитен крем със SPF най-малко 30, дори в облачни дни;
- Нанесете слънцезащитен крем поне 30 минути преди да излезете навън;
- Нанасяйте отново слънцезащитен крем на всеки два часа или по-често, ако плувате или се потите;
- Избягвайте използването на солариуми;
- Носете слънчеви очила, когато сте на открито. Изберете слънчеви очила с UVA и UVB защита;
- Избягвайте слънцето в пиковите часове, между 10 и 16 часа.
Още за ключовото значение на превенцията от слънцето и до какво може да доведе нейната липса може да прочетете в нашата статия „Защита от слънцето през пролетта“.
Превенцията е най-добрият начин да избегнете слънчево изгаряне, но понякога въпреки всички предпазни мерки, то все още може да се случи. Когато се справяте със слънчево изгаряне, важно е да предприемете незабавни действия за облекчаване на симптомите и насърчаване на заздравяването, включващи охлаждащи компреси, хидратация, болкоуспокояващи, овлажнители и щадящи практики за грижа за кожата.
Ако искате да прочете други информативни статии на здравна тематика разгледайте нашия здравен портал.