Цистит - симптоми, причини и лечение

Циститът представлява възпаление на пикочния мехур, което най-често се получава поради инфекция. Макар състоянието да се среща основно при жените, възможно е да има и цистит при мъже.

За появата на цистит влияят множество фактори. Някои от тях са задържане на урина, преумора, запек, бременност, както и такива, породени от друго заболяване. Състоянието може да доведе до дискомфорт, парене и болка при уриниране, както и до усещане за умора.

В тази статия ще разгледаме причините за поява на цистит, неговите симптоми и как да се справите с него.

Видове цистит

Има няколко вида цистит. В тази точка ще им обърнем повече внимание и ще обясним с какво се характеризират те.

1. Остър цистит

Острият цистит най-често се причинява от бактерията ешерихия коли. Въпросният микроорганизъм може да бъде открит както в храносмилателния тракт, така и в други системи в тялото. Навлизането му в уринарната система води до чести позиви за уриниране, парене и болка, а в някои случаи и до други, по-тежки симптоми.

Циститът може да изникне също и заради вирусна или гъбична инфекция. Ако на този проблем не се обърне внимание навреме и не бъде лекуван правилно, е възможно да се превърне в хроничен такъв.

2. Хроничен цистит

Причината за поява на хроничен цистит най-често е предишно заболяване на уринарния тракт, което не е било напълно излекувано. В такива случаи симптомите са отшумели, но инфекцията е останала в организма. Възможно е обаче тя да се завърне по всяко време. Хроничният цистит може да се прояви, ако имунитетът ви се понижи, или пък сте попаднали в стресова ситуация например.

3. Неинфекциозен цистит

Неинфекциозният цистит се появява в случаи, в които е настъпила промяна в химичния и биологичния баланс на тялото. Възможни причини това да се случи са травма или медикаментозно лечение, както и други.

4. Радиационен цистит

Радиационният цистит е вид неинфекциозен цистит. Той се получава при облъчване, лъчева терапия или химиотерапия.

Причини за появата на цистит

Причините за появата на цистит могат да бъдат различни. В следващите редове ще разгледаме по-подробно някои от тях.

1. Бактериални инфекции

Обикновено бактериалните инфекции изникват в случаите, в които бактериите, които се намират по кожата или в червата, достигнат до пикочния мехур през уретрата. Това е и една от причините защо циститът при мъже е по-рядко срещан. При тях анусът се намира по-далеч от уретрата, което затруднява проникването на бактерии в пикочния мехур.

Повече по темата за инфекциите на уринарния тракт можете да прочетете в статията ни тук.

2. Невъзможност за изпразване на пикочния мехур

Повод за поява на цистит може да бъде трудното изпразване на пикочния мехур при уриниране. Това се дължи на факта, че не успявате да изхвърлите всички бактерии, които се намират в уринарната система, заедно с урината. Така те остават в организма ви, което прави тяхното размножаване много по-лесно.

Има някои възможни пречки, които да не ви позволяват да изпразните мехура си напълно. Сред тях са:

  1. наличие на камък в пикочния мехур, който запушва пикочната система;
  2. бременност;
  3. инфекция;
  4. болест, предадена по полов път;
  5. разширена простатна жлеза при мъжете.

3. Диабет

Хората, които страдат от диабет, са предразположени към получаването на цистит. Това се случва заради по-високите нива на захар, които се съдържат в урината. Средата, която те осигуряват, е чудесна за размножаване на бактерии. Ако някоя от тях се окаже в пикочния мехур, е възможно да причини цистит.

4. Менопауза

В някои случаи на менопауза лигавицата на уретрата се свива поради липса на естроген. Това може да има негативно влияние върху тялото и да позволи на бактериите във влагалището да се размножат. Оттам уретрата може да се инфектира, а инфекцията може да достигне и до пикочния мехур.

5. Други причини

Има и други причини, които могат да предизвикат появата на цистит. Някои от тях са:

  1. слаба имунна система;
  2. химически дразнители (като някои сапуни например);
  3. увреждане след операция на пикочния мехур;
  4. дългосрочна употреба на катетър.

Симптоми на цистит

Жена с цистит

Признаците за цистит могат да бъдат различни. При по-леките случаи на цистит симптомите обикновено отшумяват сами след няколко дни. При други е възможно да се наложи лечение, което понякога продължава дълго.

Сред най-често срещаните симптоми на цистит спадат:

  1. болка и/или парене при уриниране;
  2. честа необходимост за ходене до тоалетната;
  3. болка в ниската част на корема;
  4. потъмняване и помътняване на урината;
  5. силна и натрапчива миризма от урината.

Циститът се среща и при малките деца. Те могат да имат някои от гореспоменатите симптоми, както и други такива. Сред тях са:

  1. висока температура;
  2. гадене и повръщане;
  3. липса на апетит;
  4. липса на енергия.

Диагностицирането на цистит при малчуганите е по-трудно, тъй като те не могат да бъдат конкретни в описанията на това, което усещат като неразположение.

Възможни усложнения

Циститът може да предизвика някои усложнения, ако не се лекува правилно. В следващите редове ще поговорим по-подробно за основните сред тях.

Бъбречна инфекция

Неправилно лекуваната инфекция можете да бъде причина за появата на бъбречна такава. В такива случаи е възможно бъбреците да бъдат трайно увредени, което да попречи на тяхното правилно функциониране.

Кръв в урината

Наличието на кръв в урината не е изключено при цистит. Обикновено кръвните клетки могат да бъдат забелязани единствено под микроскоп. Ако бъде установен такъв проблем, той може да бъде решен с правилно лечение. В някои случаи обаче кръвните клетки остават в урината дори и след това. Именно затова е препоръчително да се направят необходимите изследвания и след прекратяването на терапията.

Понякога кръвта в урината може да бъде видяна и с просто око. Това изисква да посетите лекар възможно най-скоро, за да бъде установена причината за наличието на кръвни клетки.

Как да предотвратите повторна поява на цистит

Циститът е състояние, което може да се появява многократно. Точно затова е важно да предприемете мерки, с чиято помощ да предотвратите това да се случи.

1. Приемайте повече течности

Пиенето на течности, най-вече на вода, е сред важните стъпки, които може да направите. Може да приемате и топли билкови чайове, като сред подходящите билки са шипка, лайка и бял равнец поради благотворното им влияние върху пикочно-половата система. Поддържането на добри нива на хидратация в организма ще помогне за разреждане на урината и по-лесно изхвърляне на бактериите, причиняващи проблема.

2. Не отлагайте уринирането

Често хората пренебрегват позивите за уриниране. Причините могат да бъдат различни, някои от които работа и липса на подходящо място за целта. Това обаче има негативен ефект върху организма и може да бъде повод за повторна поява на цистит.

3. Избягвайте използването на вана

Ваната е място, което хората, предразположени към инфекции, е препоръчително да избягват. Вземането на душ е алтернативата, на която е желателно да се спрат, за да избегнат риска от цистит.

4. Поддържайте добра лична хигиена

Хигиената е важна стъпка към постигането на добро здраве. Измивайте внимателно областта около гениталиите си всеки ден, но използвайте подходящи за целта продукти. В противен случай рискувате да раздразните кожата, което може да доведе до дискомфорт.

Лечение на цистит

Лечението на цистит може да протече по различен начин според това какви са симптомите ви. Независимо дали те са силни, или слаби, е препоръчително да потърсите лекарска помощ, за да бъдете спокойни, че сте предприели правилните мерки.

Лечение на цистит вкъщи

Лечението на цистита обикновено се случва в домашни условия. Ако все още не сте имали възможност да се видите с вашия доктор, има някои неща, които можете да направите преди срещата с него, за да облекчите дискомфорта. Сред тях са:

  • пиенето на повече течности;
  • ходенето до тоалетна всеки път, когато усетите нужда;
  • поставянето на бутилка с топла или гореща вода върху корема и/или между бедрата си;
  • избягването на полови контакти.

При силни болки е възможно да се наложи и прием на болкоуспокояващи без рецепта като ибупрофен или парацетамол, които да помогнат за облекчаване на дискомфорта и намаляване на възпалението.

Препоръчително е вашият лекар или фармацевт да определи подходящите за вашето състояние. 

Лечение с антибиотици

Някои случаи на цистит могат да доведат и до необходимост от антибиотик. В зависимост от това колко сериозен е проблемът, лекарственият продукт може да бъде приеман в рамките на половин седмица, а понякога и до 10 дни.

Антибиотик може да се предпише единствено от медицинско лице, което предварително е направило нужните изследвания и е открило първоизточника на цистита. В никакъв случай не опитвайте да закупувате такъв медикамент сами, тъй като съществува възможност да влошите състоянието си поради неправилно лечение.

Обикновено антибиотиците имат бърз ефект, но в случай че не почувствате подобрение, свържете се с вашия лекар, който ще знае какво да направи.

Имайте предвид, че е възможно някои антибиотици да имат странични ефекти. Част от тях са:

  1. чувство на отпадналост;
  2. диария;
  3. сърбеж;
  4. обрив.

Ако имате някои от тези симптоми, прекратете приема на антибиотика и се свържете с вашия доктор.

Последици от нелекуван цистит

Възможна е появата на някои усложнения, ако не лекувате правилно или изобщо цистита. Неглижирането на проблема може да го влоши, а може да доведе и до други такива. Сред възможните последици от това са:

  1. поява на хроничен цистит поради неправилно лекуване на остър такъв;
  2. достигане на причинилите цистита бактерии до бъбреците;
  3. намаляване на обема на пикочния мехур.

Заключение

Голяма част от хората по света знаят какво е цистит, защото са се сблъсквали с него поне веднъж през живота си. Това е проблем, който трудно може да остане незабелязан, тъй като причинява изключителен дискомфорт, който пречи на нормалното протичане на ежедневието.

Болката и паренето при уриниране, както и честите позиви за посещение на тоалетната са симптоми, които не трябва да игнорирате. Това са сигурни знаци, че нещо в тялото ви не е наред. Ако усетите някои от тях, не отлагайте, а веднага посетете вашия лекар. Това е единственият начин, по който можете да бъдете спокойни, че състоянието ви няма да се влоши, а напротив - ще ви позволи отново да се радвате на дните си пълноценно. 

Още информативни статии на здравна тематика ще откриете в нашия Здравен портал.