Зачервяване на кожата

Зачервяването на кожата на лицето и тялото може да се прояви при всеки. Това състояние често е придружено от сърбеж, пъпчици и усещане за парене. Сред причините за поява са кожни заболявания, излагане на слънце или други фактори от околната среда, алергии, стрес, хормонални промени и други.

В статията ще разгледаме зачервяването на кожата, какви са начините за успокояване на състоянието и кога е силно препоръчително да се консултирате с дерматолог.

Зачервяване на кожата – причини 

Зачервяването на кожата, често срещан дерматологичен проблем, може да възникне по различни причини. То може да бъде временно или персистиращо, локализирано или широко разпространено, леко или тежко.

Всяка кожа може да изпита това неразположение, но особено податливи са светлите, тънки или чувствителни типове. Това е свързано с тяхната кожна бариера, която е по-податлива на влиянието на околната среда и различни дразнители от нея.

Най-честите причини за зачервяване на кожата на лицето са слънчево изгаряне или алергична реакция. Но дори и едно по-активно физическо натоварване като разходка или тренировка във фитнеса може да доведе до него.

Състоянието често отминава самостоятелно, но ако се влоши или се появят други симптоми като парене, щипане и обрив, е препоръчително да се направи консултация със специалист.

Разбирането на факторите, допринасящи за зачервяването на кожата, е от съществено значение за правилното справяне и лечение с него. Тези фактори могат да бъдат широко категоризирани на външни и вътрешни, а в следващите редове ще ги разгледаме по-подробно.

Зачервяване на кожата, свързано с външни фактори

Когато кожата е изложена на екстремно високи или ниски температури или силен вятър, кръвоносните съдове в нея реагират и се разширяват, което води до поява на състоянието.

Най-честата причина обаче е слънцето и неправилно излагане на неговото лъчение. Прекомерно стоене без защита води до изгаряне и зачервяване на кожата. В зависимост колко тежко е състоянието може да има поява и на болка, подуване и образуване на мехури.

Към външните фактори спадат и цветен прашец, пърхот от домашни любимци и акари, които предизвикват възпалителна реакция на кожата и водят до нейното зачервяване. Агресивни сапуни, перилни препарати и аромати също са честа причина за поява на зачервяване на лицето и тялото.

Ухапвания или ужилвания от насекоми могат да причинят локализирано зачервяване, подуване и сърбеж. Възпалителният отговор на тялото към ухапване или ужилване причинява тези симптоми.

Повтарящото се триене или натиск върху кожата от тесни дрехи, обувки или спортно оборудване може да причини зачервяване и дразнене.

Излагането на високи температури или радиация (като по време на определени медицински процедури) може да причини възпаление на кожата.

Зачервяване на кожата, свързано с вътрешни фактори

Сред вътрешните фактори, причинители на зачервяване на кожата, са екземата, псориазиса, хранителни алергии, реакции към определени лекарства и хормонални промени.

  1. Екзема (атопичен дерматит): Състояние, което причинява зачервена, сърбяща и възпалена кожа, често поради свръхактивен имунен отговор към задействащите фактори на околната среда
  2. Псориазис: Автоимунно състояние, което води до червени, лющещи се петна по кожата поради бързото обновяване на кожните клетки
  3. Хранителни алергии: Консумирането на алергенни храни може да предизвика имунен отговор, водещ до зачервяване на кожата, уртикария и подуване.
  4. Лекарствени реакции: Някои лекарства могат да причинят алергични реакции или чувствителност, водещи до зачервяване и обриви.
  5. Менопауза: Хормоналните колебания по време на менопаузата могат да причинят горещи вълни и зачервяване на лицето.
  6. Бременност: Хормоналните промени по време на бременност могат да увеличат притока на кръв към кожата, което води до порозовяване и зачервяване.
  7. Стрес и безпокойство: Емоционалният стрес може да причини зачервяване, особено на лицето, поради активирането на реакция на тялото към стрес.
  8. Инфекции: Кожни инфекции, свързани с бактерии, вируси, гъбички или фоликулит или импетиго също могат да са причина за поява на зачервяване. Те могат да са леки или тежки, като вторите изискват медицинско лечение.

Хората със светла кожа или фамилна анамнеза за кожни заболявания като розацея и екзема са по-склонни към зачервяване на кожата.

Зачервяване на кожата, свързано с вътрешни и външни фактори

Възможно е зачервяването на лицето да е свързано с вътрешни и външни фактори едновременно. Такъв случай е при поява на розацея.

Розацея е хронично състояние на кожата, характеризиращо се със зачервяване на лицето, видими кръвоносни съдове и понякога пъпки. Отключващите фактори включват слънчеви лъчи, горещи напитки, пикантни храни, алкохол и стрес. Тя изисква вземане на мерки и полагане на редовна грижа, за да не остане постоянно зачервяване на кожата на лицето.

Успокояване на зачервена кожа

За да се справите ефективно със състоянието и да успокоите кожата е важно да обърнете внимание какво го предизвиква. Това обаче често е трудна задача, поради което се препоръчва и консултация със специалист. Леченията, предписани от медицинско лице, могат да включват локални кортикостероиди, антихистамини или други лекарства. Според нуждите на кожата ви, специалистът може да ви предпише и антибиотик или антибиотичен крем, крем против сърбеж, както и специална козметика, която да използвате за грижа за кожата на лицето и тялото.

Превенция

Първата важна стъпка, за да предпазите кожата е да използвате редовно слънцезащитен крем и да избягвате дълго излагане на слънце без него или защитно облекло.

Избягвайте и факторите, които предизвикват зачервяването като:

  • известни дразнители (екстремни климатични условия, тютюнопушене);
  • алергени (полени, акари);
  • специфични храни и напитки (люти и пикантни храни, алкохол, напитки с високо съдържание на кофеин);
  • прекалено топли или горещи душове. Заменете ги с такива с хладка вода.

Рутинната грижа за кожата е много важна за нейния здрав и красив вид без поява на зачервявания и несъвършенства.

Използвайте нежни и хипоалергенни продукти, които помагат на кожната бариера да остане здрава. Може да използвате и овлажняващи продукти, които са специално създадени за борба със зачервяване на кожата. Освен овлажняване, те често имат и терморегулиращ, успокояващ и подпомагащ естествените кожни процеси ефект.

Може да се наложи да използвате и препоръчани от специалист шампоани и продукти за коса, които да не дразнят кожата.

При почистване избирайте продукти, които нямат агресивно действие, не дразнят кожата и подпомагат запазването на нейните естествени липиди. Използвайте ги с подходящи меки тампони за лице, като се стремите да не търкате и триете прекалено агресивно кожата. Препоръчително е и да избягвате продукти като мокри кърпи за дегримиране, защото често могат да предизвикат дразнене в кожата.

Съставки в продуктите като например краставица, алое вера, алантоин, зелен чай и ниацинамид могат да помогнат за успокояване и туширане на дискомфорта в кожата.

Освен подходяща слънцезащита и грижа, добра опция са и тонираните продукти, които ви помагат да прикриете леки несъвършенства и червинини. Те са подходящи, защото не са прекалено тежки за кожата, хидратират я и е по-малко вероятно да предизвикат раздразнения.

Зачервяването на кожата може да е временно състояние, което отминава бързо и от само себе си. Но ако то е продължително или пък неговата поява е все по-честа, важно е да се направи консултация с лекар, тъй като състоянието може да подсказва по-сериозен здравословен проблем.

В заключение, зачервяването на кожата може да бъде резултат от различни външни и вътрешни фактори. Ако установите конкретната причина и вземете подходящи превантивни и лечебни мерки, вие може ефективно да се справите с неприятното състояние и да намалите зачервяването на кожата.

Тези мерки включват консултация със специалист, избягване на дразнещите кожата фактори и използване на подходяща слънцезащита и щадяща козметика. По този начин ще сте уверени, че кожата ви е защитена от увреждане от околната среда, шансът за зачервяване е минимален, а поддържането на нейния здрав и сияен тен е по-лесно.

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист. Ако искате да прочете други информативни статии на здравна тематика, разгледайте нашия здравен портал